Przedstawiciele jaworznickiej Wspólnoty Betlejem nawiązali kontakt z krakowskimi architektami, którzy blisko współpracowali kiedyś z wybitnym austriackim artystą Hundertwasserem.

Wewnątrz budynku przy ulicy Długiej w Dąbrowie Narodowej, który jest siedzibą wspólnoty, wiele jest już elementów inspirowanych stylem tego twórcy. Charakterystyczny dla Hundertwassera styl, a więc unikanie linii prostej, symetrii, odważne zestawienia kolorów, widać w jadalni, łazience czy oratorium. Teraz jest szansa na to, że ciekawe i przykuwające uwagę projekty będą realizowane również na zewnątrz.

Sam Hundertwasser zmarł w 2000 roku, szukaliśmy więc kogoś, kto z nim współpracował, żeby ten jego niepowtarzalny styl przenieść na nasz grunt. Przez jakiś czas jeździliśmy w tej sprawie do Wiednia. W końcu poradzono nam skontaktować się z architektami z Krakowa, którzy też współpracowali z mistrzem, a do Krakowa mamy jednak znacznie bliżej – śmieje się ks. Mirosław Tosza, opiekun wspólnoty Betlejem.

Kontakt szybko został nawiązany. Krakowscy architekci przyjechali do jaworznickiego Betlejem i bardzo im się spodobało to, co już zostało stworzone w domu wspólnoty.

Widać, że oni po prostu czują tę filozofię, nie kopiują pomysłów i projektów Hundertwassera, ale się nimi twórczo inspirują. Efekty są znakomite – mówi Marek Lipski, krakowski architekt, który współpracował kiedyś z Hundertwasserem.

Marek Lipski przygotował projekty architektonicznych rozwiązań, które mają sprawić, że przestrzeń wokół domu Wspólnoty Betlejem stanie się spójna i będzie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Architekt z Krakowa pomysłów na to zadanie ma mnóstwo.

Celem jest scalenie przestrzeni. Budynek szkoły ma piękną fasadę i ją bezwzględnie należy zachować. Ewentualne zmiany dotyczyłyby ścian szczytowych. Odmienić trzeba natomiast budynek z numerem 12 – podkreśla Marek Lipski.

W tym budynku powstać miałaby kawiarnia. Konieczne będzie przeprowadzenie prac, które sprawią, że budynek będzie się dobrze wpasowywał w przestrzeń. Scaleniu pomóc mają też elementy małej architektury, które będą wspólnym mianownikiem dla tego terenu. Duże znaczenie może mieć ogrodzenie inspirowane rozwiązaniami stosowanymi przez Hundertwassera. Być może pojawi się tam element z mozaiką, z wizerunkiem św. Teresy, która jest patronką placu przed budynkiem wspólnoty. Elementy charakterystyczne dla austriackiego twórcy pojawią się też na samym placu. Wspólnota Betlejem przygotowuje mozaiki, którymi ozdobione zostaną ławki.

Patrzymy na to zadanie kompleksowo. Chcielibyśmy stworzyć taką przestrzeń, która będzie przyciągała ludzi swoim niezwykłym, indywidualnym stylem – podkreśla Marek Lipski.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: