Ponad 50 listonoszy, którzy pracują w Jaworznie, obchodziło w piątek, 16 lutego, swoje święto: Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela. Oczywiście to nie jedyni pracownicy jaworznickich placówek pocztowych. W sumie Poczta Polska zatrudnia w naszym mieście 112 osób. Obsługują oni prawie 237 tysięcy punktów doręczeń i ponad 2,5 tysiąca firm! Głównym urzędem pocztowym w Jaworznie jest ten przy ul. Pocztowej, działający od 1958 roku. Oprócz tego na terenie miasta funkcjonują jeszcze UP Jaworzno 2 przy ul. Kolejarzy oraz UP Jaworzno 3 przy ul. Tysiąclecia. Razem z mniejszymi placówkami w dzielnicach jest ich 12. Z czym kojarzy nam się tradycyjna poczta? Jeszcze dwie dekady temu wysyłka listów i widokówek była czymś zupełnie powszechnym, jednak w dobie niezwykle szybko rozwijających się technologii i wszechobecnego Internetu wydawać się może, że usługi pocztowe odeszły do lamusa. Jest tak z pewnością, jeśli mówimy o wspomnianych listach i widokówkach, dawniej wysyłanych przez osoby prywatne. Teraz tradycyjną korespondencję otrzymujemy głównie od firm i instytucji. Tymczasem bardzo powszechne stało się wysyłanie paczek.

Dostosowujemy infrastrukturę Poczty Polskiej do zmieniającego się rynku pocztowego i kurierskiego – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

W 2016 r. państwowy operator dostarczył ponad 65 mln paczek, a w ciągu pięciu lat prognozowany jest wzrost ich ilości do 110 mln rocznie. Jednocześnie nadal spadać będzie liczba wysyłanych listów, bo rozwija się cyfrowa administracja. Co ciekawe, w przyszłym roku, w niedalekim Zabrzu zostanie uruchomiona warta 50 mln zł maszyna do sortowania paczek. Będzie ona mogła obsługiwać 12,8 tys. paczek w godzinę i nawet 2,5 mln w ciągu miesiąca!

Nowoczesny sorter wpisuje się w nową strategię poczty, której jednym z filarów jest rozwój usług paczkowo-kurierskich – dodaje prezes Sypniewski.

Rynek usług pocztowych pewnie nadal będzie się zmieniał, nie oznacza to jednak, że placówki pocztowe opustoszeją. Również listonosze nie przestaną nas odwiedzać. Dla nich, jak zapewnia operator, jeszcze przez długi czas pracy nie zabraknie.

adrain-ramsAdrian Rams, historyk z Muzeum Miasta Jaworzna, krótko o poczcie XIX w.

Od grudnia 1816 roku poczta pruska przebiegała na linii Kraków-Krzeszowice-Jaworzno-Słupna-Tarnowice. Szybko zmieniono tę trasę na kierunek Kraków-Liszki-Poręba-Lipowiec-Nowy Bieruń. Własna poczta Rzeczpospolitej Krakowskiej została zorganizowana dopiero od 1 października 1834 r. Założono wtedy trzy tzw. ekspedycje poczty pieszej: Krzeszowice, Chrzanów i Cło. Stacja w Chrzanowie obsługiwała gminy: Chrzanów, Kościelec, Bobrek i Jaworzno. W Chrzanowie pierwszym ekspedytorem był ówczesny wójt Adam Jadowski. Poczta przeznaczona była głównie dla korespondencji urzędowej, ale przyjmowała również listy prywatne. Kursowała w środy i soboty. Placówka chrzanowska oddawała pocztę do stacji w Krzeszowicach, która przesyłała ją do Krakowa przez swojego pocztyliona. Placówka pocztowa w Szczakowej powstała w 1850 r. i była zlokalizowana na stacji kolejowej, ponieważ dokonywano tutaj rozdziału poczty międzynarodowej.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: