Minęło już 10 lat, odkąd w Polsce nakładem wydawnictwa Rebel pojawiła się mała karcianka zamknięta w metalowej puszcze – Dobble. Gra imprezowa skierowana do młodszych dzieci posiadała 55 okrągłych kart z 8 różnej wielkości symbolami każda. Zadanie graczy było proste: znajdź symbol łączący twoją kartę z kartą przeciwnika. Co ważne, każda karta miała jeden symbol wspólny z inną kartą. Prosta mechanika zrodziła 5 różnych rozgrywek, od podbierania sobie kart, po zrzucanie się ze wszystkich posiadanych krążków. Do tego wszystkiego metalowa puszka idealnie sprawdzała się jako zabezpieczenie gry przy transporcie, w czasie m.in. biwaków z dziećmi.

Dobble autorstwa Denisa Blanchot, Guillaumera Gille-Naves i Igora Polouchine stała się na tyle popularna i uniwersalna, że doczekała się kilku graficznych odsłon. Na stoły wjechały m.in. Dobble Star Wars, karty z wizerunkami bohaterów filmu animowanego „Gdzie jest Dory?”, wersje kart ze zwierzakami, cyframi, karty dla młodszych dzieci zawierające tylko 6 większych obrazków czy specjalnie pokryte lakierem karty na plażę. W minionych latach na kartach Dobble gościli bohaterowie z uniwersum Harrego Pottera czy Krainy Lodu 2. Tematycznie gra nie posiada ograniczeń, a wzrost popularności tylko zachęca do pojawiania się kolejnych puszek.

Dziesięć lat od pojawienia się pierwszej edycji gry oraz jej kilku wersji graficznych na podłodze można rozłożyć… ponownie pierwszą edycję, z tą różnicą, że karty wykonane zostały z PVC i mają 45 centymetrów średnicy. Dobble XXL posiada 20 wytrzymałych kart zaprojektowanych z myślą o aktywnej zabawie w szkole czy na podwórku. Tym razem graczom zaproponowano cztery tryby gry wykorzystujące duże karty, co jednak nie ogranicza pomysłów właścicieli. – W trakcie zbiórki z naszymi najmłodszymi członkami ZHP wykorzystaliśmy karty Dobble XXL na dwa sposoby – wspomina Wiktor Kozub, przyboczny 13 Jaworznickiej Gromady Zuchowej „Szczwane Szopy”. – Najpierw zuchy miały za zadanie przedostać się na drugą stronę ruchomych piasków, poruszając się po „bezpiecznych wysepkach”. Drugą zabawą było jak najszybsze przejście labiryntu. Karty są na tyle trwałe, że dzieci skacząc po nich w butach, nie zdołały ich uszkodzić – dodaje druh Wiktor.

Rok 2021 przyniósł ze sobą nie tylko wersję XXL, ale także kilka nowych graficznych wersji gry. Już teraz w sklepach można kupić Dobble Psi Patrol, Minionki czy Kicia Kocia. Na dniach ukaże się kolejna wersja – tym razem z bohaterami studia Pixar.

Jak widać, ta imprezowa karcianka jeszcze długo nie zniknie ze stołów.

Radosław Kałuża
Harcerski Klub Gier Gildia