Jaworznickie planty znalazły się wśród 100 ciekawie zaaranżowanych przestrzeni publicznych na liście przygotowanej przez ArchDaily. com, najczęściej odwiedzaną stronę internetową dotyczącą architektury.

Autorzy tego zestawienia tłumaczą, że kluczem do architektonicznego sukcesu jest między innymi takie zaaranżowanie przestrzeni publicznej, by sprzyjała towarzyskim spotkaniom.

Kilka ważnych wskazówek to projektowanie przestrzeni, która będzie odpowiadała na potrzeby mieszkańców, połączenie wielofunkcyjności i elastyczności, komfortu i bezpieczeństwa oraz dobra integracja z tkanką miejską – tłumaczą specjaliści.

Poza naszymi plantami, w zestawieniu stu najciekawiej zaaranżowanych przestrzeni publicznych, znalazła się jeszcze tylko jedna lokalizacja z Polski. To tyskie Paprocany.

Planty już nie po raz pierwszy zostały zauważone. W głosowaniu internautów w ramach konkursu Architektura XXL 2018 otrzymały one 1206 głosów, wygrywając ranking w kategorii przestrzeń publiczna.

Mimo że to miejsce już się podoba, to prowadzone są tam wciąż prace, które mają sprawić, że planty będą jeszcze ciekawsze. Po uruchomieniu wodnego placu zabaw przyszedł czas na zieleń. Dzięki prowadzonym nasadzeniom w ścisłym centrum miasta powstanie prawdziwy, kwitnący ogród. Nasadzeniami objęto teren o powierzchni 2,6 hektara. Rośliny, które się tam pojawiają, zostały starannie wybrane. Chodzi o to, by kwitły w różnych terminach. Dzięki temu od wiosny do jesieni planty będą kolorowe, kwitnące i pachnące. Liczba roślin, które ozdobią to miejsce jest imponująca. Pojawi się tu między innymi 426 sztuk jałowca płożącego, 540 sztuk berberysów, 84 różaneczniki, 53 krzewy piwonii, 41 hortensji, 68 śnieguliczek, 560 sztuk lawendy. Powstanie także niewielkie rozarium.

Tekst: Grażyna Dębała