Przy wypełnionej po brzegi sali teatralnej CK Teatru Sztuk wystąpiła w minioną niedzielę, 11 marca, grupa teatralna Groszki ze swoim najnowszym spektaklem “Piraci”.

Premiera widowiska odbyła się tydzień wcześniej w tym samym miejscu. Niedzielny występ miał jednak specjalne znaczenie. Został wykonany na inaugurację tegorocznej akcji hospicyjnej Pola Nadziei. Cały dochód z biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na działalność jaworznickiego Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie. Po świetnie przyjętym (zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców) spektaklu przeprowadzona została też aukcja afisza zapowiadającego niedzielny pokaz z podpisami wszystkich członków grupy Groszki (niewykluczone, że któregoś z prowadzonych przez Barbarę Wójcik-Wiktorowicz młodych aktorów będziemy kiedyś podziwiać na dużych scenach bądź srebrnym ekranie, a wtedy kto wie, jaką wartość osiągnie plakat).

Przedmiot aukcji został zlicytowany za 350 zł, a sama licytacja była niezwykle emocjonująca. Na koniec reżyserka spektaklu i instruktorka Groszków, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, przeprowadziła wśród swoich podopiecznych quiz ze znajomości teatralnych pojęć. Tu też emocji było co niemiara.

Tegoroczne Pola Nadziei to już 21. edycja tej międzynarodowej akcji hospicyjnej. Kampania, realizowana wyłącznie przez hospicja, polega na sadzeniu jesienią żonkili, symboli nadziei i tworzeniu “pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną, są rozprowadzane w ulicznych kwestach. Akcja ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy. Towarzyszą jej różne wydarzenia kulturalne.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: