Bez występów na żywo i bez publiczności odbył się w miniony piątek, 16 października, XIX Konkurs Piosenki Turystycznej i Ekologicznej, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. W muzycznej rywalizacji wzięło udział 126 osób.

Jury, które zebrało się w Domu Kultury im. Krudzielskiego w Szczakowej, oceniło 36 występów, nagranych telefonami komórkowymi lub kamerami.

Nasz konkurs organizujemy zawsze jesienią, bo ta pora roku mocno kojarzy się z wędrówkami po górach i weekendowymi wypadami. Dwa lata temu do piosenki turystycznej dołączyły też utwory dotyczące ochrony środowiska. Ten temat jest bardzo na czasie – mówi Bernadeta Zapała z DK Szczakowa.

Oprócz jaworznian w tegorocznej edycji wystąpiły też żywczanka i kielczanka. Artyści występowali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. W owych kategoriach jury osobno oceniało solistów i osobno zespoły.

Organizatorzy pierwotnie planowali przeprowadzić konkurs w dwóch etapach. Pierwszym miało być przesłanie do MCKiS-u nagrań, drugim finał, w którym na scenie w DK Szczakowa mieli pojawić się najlepsi wykonawcy. Ostatecznie, z powodu nasilającej się pandemii, zrezygnowano z koncertu na żywo, a jury wybrało zwycięzców na podstawie nadesłanych nagrań.

W komisji konkursowej zasiedli Renata Gacek z Młodzieżowego Domu Kultury, Ewelina Karweta z Klubu “Pod Skałką” MCKiS i Marcin Miliński z Klubu Relax

Pierwszy raz ocenialiśmy występy w takiej formule, a to było dla nas sporym wyzwaniem. Musieliśmy odrzucić walory techniczne, ponieważ uczestnicy wykorzystywali do nagrań różnego typu sprzęt. Dlatego jakość dźwięku i obrazu nie zawsze była idealna – wyjaśnia Renata Gacek, przewodnicząca jury.

Zdaniem jurorów, poziom występów był zróżnicowany. Najtrudniej było wybrać zwycięzcę w kategorii solistów z klas IV-VIII, w której wszyscy wykonawcy stanęli na wysokości zadania.

Obrady były burzliwe, ale trzeba było dokonać wyboru. Oprócz miejsc na podium, przyznaliśmy też cztery wyróżnienia, co trochę ułatwiło nam werdykt w tej grupie – podkreśla przewodnicząca.

Wśród przedszkolaków za najlepszą solistkę uznano Wiktorię Skopowską z Przedszkola Miejskiego nr 18, a za najlepszy zespół – duet, który stworzyły Nikola Foryś i Nikola Strumińska z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 9. W kategorii uczniów klas I-III wśród solistów prym wiodła Alicja Bąk z SP 5, a wśród zespołów grupa “Turystki” z SP 15. W kat. klas IV-VIII jury najbardziej podobał się solowy występ Aleksandry Bojko z SP 15. Wśród zespołów wygrała “Pogodna Trójka” z SP 8.

Tekst: AZ-H