dariusz-chrapekDariusz Chrapek
zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu ds. sportu

Zapraszamy wszystkich miłośników zdrowego stylu życia, tych dużych i tych małych, do udziału w organizowanych przez MCKiS imprezach biegowych. Na uczestników jaworznickiej “piętnastki” czekają ciekawa trasa i emocje w rywalizacji w kilkusetosobowej grupie. Również Festiwal Biegania cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem małych biegaczy. Do zobaczenia na stadionie przy Krakowskiej 31 sierpnia i 1 września.

Trwają zapisy do 24. Międzynarodowego Biegu Ulicznego. Jaworznicka “piętnastka” wystartuje w sobotę, 31 sierpnia o godz.16.00. Start i meta na Stadionie Miejskim “Victoria” przy ul. Krakowskiej 8.

Jak co roku, wezmą w niej udział zawodnicy z całej Polski i zagranicy (najczęściej do Jaworzna przyjeżdżają sportowcy z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Czech, Niemiec, Węgier, a nawet z Kenii). Oprócz głównego biegu na 15 km, zaplanowano też bieg rekreacyjny – na 9 km. Trasa dłuższego biegu będzie wiodła przez Śródmieście, Warpie, Górę Piasku i Osiedle Gagarina. Tam biegacze zawrócą i pobiegną z powrotem na stadion, z tą różnicą, że skręcą na rondzie im. Kaczyńskich w kierunku Skałki. Zawodnicy, biorący udział w biegu rekreacyjnym dobiegną do Geosfery i tam będą zawracać.

W zawodach na 15 km może wziąć udział maksymalnie 800 osób, a w biegu rekreacyjnym – 200. Zapisy odbywają się na stronach: www.bieg.mckis.jaw.pl, www.datasport.pl i www.maratonypolskie.pl.

Przewidziano klasyfikację generalną kobiet i mężczyzn w kilku kategoriach wiekowych. Będą też klasyfikacje: dla osób niepełnosprawnych, dla mieszkańców Jaworzna z podziałem na płeć i dla przedsiębiorców z naszego miasta. Biegacze otrzymają koszulki techniczne i pamiątkowe medale. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne. Odbędzie się też konkurs, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Dzień później w godz. 15.00-19.00, na tym samym stadionie odbędzie się Festiwal Biegania dla Dzieci do lat 14. W zawodach może wziąć udział 600 osób. Przewidziano pięć kategorii wiekowych. Młodzież z roczników 2005 i 2006 przebiegnie 1050 metrów, a z roczników 2007 i 2008 – 700 metrów. Dzieci urodzone w latach 2009-2010 oraz 2011-2012 pokonają po 350 metrów. Z kolei zawodnicy z roczników 2013-2014 będą mieli do pokonania 150-metrową trasę. Pomiar czasu będzie prowadzony przy użyciu chipów, zamontowanych w numerach startowych.

Biuro zawodów będzie czynne w dniu imprezy od godz. 13.30. Nie ma wpisowego. Chętni mogą zapisać się tylko w obecności rodziców lub prawnego opiekuna, uczniowie muszą wziąć ze sobą szkolną legitymację. Każdy uczestnik dostanie okolicznościową koszulkę, pamiątkowy medal i napój na mecie. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

Na wszystkich, którzy zjawią się na stadionie, czekają też inne atrakcje, a wśród nich warsztaty ceramiczne, malowanie buziek, strefa animacji dla dzieci, bajkowe postacie, pokazy zumby, miasteczko rowerowe i dmuchańce.

Organizatorem obu biegów jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Wydarzenia objął honorowym patronem Paweł Silbert, prezydent naszego miasta.

Tekst: AZ-H