Spółka Tauron i jaworznickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej uruchomiły pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii w autobusach elektrycznych.

W środę, 14 listopada, Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucji oraz Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno zaprezentowali najnowsze rozwiązanie usprawniające proces ładowania baterii autobusów elektrycznych. Stacja ładowania i automatycznej wymiany baterii jest jedynym takim urządzeniem w Polsce. System polega na tym, że autobus wjeżdża na przygotowane stanowisko, po czym roboty wymieniają w pojeździe rozładowane baterie na naładowane. Cały proces trwa kilka minut i jest w pełni automatyczny. Autobus może jechać dalej, a wyjęte z niego baterie są w tym czasie ładowane.

Dziś razem z Tauronem nasza spółka stawia kolejny, milowy krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. Nasze autobusy elektryczne przejechały już ponad dwa miliony kilometrów, co oznacza ponad milion litrów oleju napędowego, który nie został spalony, a spaliny nie zostały wyemitowane do atmosfery. Pokazujemy też, że rozwój elektromobilności w Polsce jest możliwy dzięki ścisłej, dobrej współpracy operatorów systemu dystrybucyjnego z operatorami systemów transportowych – zaznaczył Zbigniew Nosal.

Dla przewoźnika korzystanie ze stacji automatycznego ładowania oznacza zwiększenie dostępności floty i wydłużenie żywotności baterii. Dla dystrybutora energii takie rozwiązanie to lepsze zarządzanie i optymalne wykorzystanie infrastruktury energetycznej.

Zdecydowaliśmy, że będziemy współpracować z firmami, które dostarczają technologię elektromobilności w Polsce, ale musimy też weryfikować to, jak wpływa ona na naszą sieć dystrybucyjną. Dlatego ważne, żebyśmy poszukiwali takich rozwiązań, które z jednej strony sprzyjałyby firmom i podmiotom korzystającym z pojazdów elektrycznych, a z drugiej dawały nam jako dostawcom energii możliwość właściwego zarządzania – wyjaśniał Robert Zasina.

Zastosowanie stacji wymiany baterii może ograniczyć szczytowe zapotrzebowanie na energię przez zmniejszenie liczby autobusów ładowanych dużą mocą w krótkim czasie (jak jest przy wykorzystaniu tylko stacji szybkiego ładowania).

Ekologia i nowoczesność to dwa stałe priorytety w rozwoju Jaworzna. E-mobilność jest tego szczególnym przykładem, gdyż tu na dużą skalę stosowany jest efekt synergii. Takie pozytywne sprzężenie zwrotne i optymalizacja dostępnych zasobów są niezbędne, jeśli miasto ma pozostać w technologicznej czołówce w Polsce – podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: