Uwaga kierowcy, na ulicy Piekarskiej, na odcinku od Działkowej do skrzyżowania z ul. Bogusławskiego, działa już ciężki sprzęt. Jezdnia jest miejscowo zwężona, a ruch odbywa się wahadłowo.

Piekarska przejdzie tzw. „lifting” na całej swojej długości, czyli od Działkowej do skrzyżowania z Wiejską i Granitową. Powstanie też kilka udogodnień, zarówno dla samochodów osobowych, jak i ruchu autobusowego. – W pierwszym etapie zbudujemy 10 miejsc postojowych i zatokę manewrową dla autobusów przy wyjeździe z Bogusławskiego. Wymienimy też krawężniki – wylicza Krzysztof Korytko, kierownik robót z firmy Hucz z Boronowa. – Na budowie pracuje koparko-ładowarka. Jest też samochód ciężarowy. Konieczne są miejscowe zwężenia jezdni. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności – apeluje.

Ruch samochodowy na Piekarskiej ma zostać utrzymany przez cały czas remontu. Mieszkańcy mają mieć zapewniony dojazd do posesji. Wykonawca zapewnia, że o wszelkich dodatkowych utrudnieniach będzie informował na bieżąco.

Na razie drogowcy zdzierają asfalt od Działkowej do Bogusławskiego. Za ok. dwa tygodnie wezmą się za fragment od Bogusławskiego do Złotej i etapami będą przesuwać się do granicy Gigantu z Niedzieliskami.

Odbudowa nawierzchni ma ruszyć ok. 21 czerwca, a cały remont powinien zakończyć się końcem przyszłego miesiąca.

Remont Piekarskiej jest częścią innej drogowej inwestycji – przebudowy ul. Grunwaldzkiej. Zostanie ona przebudowana na odcinku od nowego ronda na Pechniku (czyli na wysokości ul. 11 listopada) do ul. Kolejowej. Prace obejmą więc stary ślad Drogi Krajowej nr 79.

Roboty na Grunwaldzkiej mają rozpocząć się po zakończeniu remontu Piekarskiej i będą polegać na zwężeniu jezdni do 6 metrów, budowie nowych chodników, zjazdów, zatok autobusowych i pasów dla rowerzystów. Przebudowane zostaną też sieci podziemne. Zmieni się także geometria skrzyżowania z ul. Kolejową.

Modernizacja Grunwaldzkiej ma zakończyć się zimą 2022 r. i będzie kosztować prawie 5 mln zł. Za wymianę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej zapłacą Wodociągi Jaworzno. Część pieniędzy na przebudowę drogi, 1,6 mln zł, pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Projekt drogowy na Piekarskiej i Grunwaldzkiej jest realizowany w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Drogowcy wzięli się już za Piekarską | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska