Trzy biegi przełajowe organizowane z okazji rocznic ważnych dla naszego kraju wydarzeń wejdą w skład tegorocznego Jaworznickiego Grand Prix Biegów Patriotycznych organizowanego przez Stowarzyszenie Jaworznicka Inicjatywa Narodowa. W tym roku odbędzie się druga edycja tej imprezy.

Organizatorzy zauważyli, że bieganie w Jaworznie, podobnie jak w całej Polsce, staje się coraz popularniejsze i postanowili połączyć element rywalizacji sportowej z rekreacją i rozpowszechnianiem wiedzy historycznej i dobrze rozumianego patriotyzmu. Zeszłoroczne biegi w ramach Grand Prix oraz towarzyszące im imprezy okazały się bardzo trafionym pomysłem, zatem chęć kontynuowania tego przedsięwzięcia była naturalna.

20 maja w parku Podłęże wystartuje II Jaworznicki Bieg im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Data oczywiście nie jest przypadkowa, ma przypominać o śmierci jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, został stracony przez władze komunistyczne 25 maja 1948 r. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach: czterech i ośmiu kilometrów z profesjonalnym pomiarem czasu. Organizatorzy, tak jak w ubiegłym roku nie poprzestają tylko na organizacji wydarzenia sportowego.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie piknik rodzinny “Majówka na Podłężu”, której
punktem kulminacyjnym będzie koncert. Oprócz tego zapewnimy mnóstwo atrakcji dla dzieci i całych rodzin – mówi Artur Szlósarczyk, wiceprezes Stowarzyszenia JIN.

Kolejne wydarzenia w ramach Grand Prix to: III Jaworznicki Bieg Powstańca Warszawskiego, który zorganizowany będzie w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera 28 lipca i przypomni rocznicę wybuchu Powstańca Warszawskiego oraz II Jaworznicki Bieg Niepodległości w parku im. Lotników Polskich, zaplanowany na 10 listopada, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O rozpoczęciu zapisów i o atrakcjach związanych z biegami będziemy informować.

Tekst: DL

Zobacz także: