Rycerz w służbie króla, ambitny reporter, a może była cyberagentka z elitarnej jednostki, która obecnie jest wolnym strzelcem – niezależnie od epoki, profesji i okoliczności, powołaniem Lavelów jest poszukiwanie sprawców zbrodni i pomoc ludziom. Zapraszam do rozwiązania kilku zawiłych spraw z Serią Milenium.

Kroniki Zbrodni: Seria Milenium to trzy niezależne tytuły detektywistyczne od wydawnictwa Lucky Duck Games. Poszczególne części zawsze są osadzone w Paryżu, lecz na przestrzeni tysiąca lat, poczynając od 1400 roku, poprzez 1900, a kończąc na dalekiej przyszłości w 2400. Każdy okres niesie ze sobą pięć spraw, w tym jedną szkoleniową, a wszystkie prowadzone są przez członków rodu Lavel. Niezbędna do przeprowadzenia rozgrywki jest dostępna za darmo aplikacja. Warto wspomnieć, że sama aplikacja jest w języku polskim i posiada dostępne w kraju części gry – od „Kryminalnego Londynu” wraz ze scenariuszami dodatkowymi, rozszerzeniami „Noir” i „Witajcie w Redview”, po wspomnianą Serię Milenium wraz z dodatkiem „Kroniki Czasu”. Wystarczy kliknąć odpowiedni tytuł, aby móc przejść do wyboru scenariusza.

We wszystkich okresach, śledztwa przeprowadzane są za pomocą technologii Scan & Play, która polega na skanowaniu kodów QR umieszczonych na kartach lokacji, postaci i dowodów. Zwykle polega to na tym, że skanujemy kod przypisany do danej lokacji, a następnie możemy wejść w interakcję ze znajdującymi się w niej postaciami, skanując kody z ich kart. Możemy również zapytać postacie o konkretne przedmioty – wystarczy zeskanować kod postaci i następnie kod na karcie z przedmiotem. Nie zawsze jednak zostanie nam udzielona pełna odpowiedź, pozostawiając część w sferze domysłów. Kiedy już uda nam się rozwikłać sprawę, w aplikacji klikamy na ikonkę kończącą śledztwo. Teraz wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, skanując odpowiednie karty i poznamy wynik dochodzenia, który uzależniony jest zarówno od naszych odpowiedzi, jak i czasu, jaki poświęciliśmy na rozwikłanie zagadki. Należy pamiętać, że przemieszczanie się pomiędzy lokacjami i rozmowy z napotkanymi osobami wiążą się ze stratą czasu – trzeba dobrze przemyśleć, gdzie się udać i o co pytać, ale jak pójdzie wam dobrze, to możecie nawet dostać dodatkowe punkty.

Seria Milenium nie jest jednak tylko paczką dodatkowych scenariuszy. W każdej części znajdziemy coś nowego, co powinno wzbogacić rozgrywkę. Przenosząc się do roku 1400, gracze wcielają się w postać Abelarda Lavela – rycerza na usługach króla, który od dzieciństwa miewa prorocze sny. W snach może zobaczyć zbrodnie z przeszłości i przyszłości – są do tego wykorzystywane karty posiadające jedynie grafikę i mają służyć pomocą przy rozwiązywaniu spraw. Można również skorzystać z pomocy wiernego psa, który po zapachu może odnaleźć poszukiwaną osobę.

W drugiej części serii wcielamy się w reportera, Victora Lavel, który zamiast zachwycać się światową wystawą, letnią olimpiadą, rewolucją przemysłową, woli śledzić sprawy morderstw, porwań i spektakularnych kradzieży – dobrze, że jego stryjem jest komisarz policji. Kroniki Zbrodni 1900 zostały zaopatrzone w nową mechanikę – zagadki. Tym razem czeka nas rozwiązanie łamigłówki, czy to odszyfrowanie kodu do sejfu, czy znalezienie lokalizacji na mapie.

Ostatnia z części, Kroniki Zbrodni 2400, przenosi nas do dalekiej przyszłości. Tym razem wcielamy się w Kalię Lavel – która była cyberagentką w elitarnej jednostce BelCor, lecz niestety odkryła, że jej przełożeni bardziej stawiają na własne korzyści, niż na bezpieczeństwo mieszkańców. Teraz jako samotny strzelec rusza do cyberświata, aby pomagać ludziom. W tej części czeka nas skakanie pomiędzy światem rzeczywistym, a cyberprzestrzenią – już nie możemy być pewni co do tożsamości napotkanych osób, gdyż często będziemy rozmawiać z awatarami. Ta część wprowadza pojęcie energii, która służy Kalii m.in. do korzystania z cybernetycznych implantów.

Na stronie wydawcy, poza wspomnianymi tytułami, możemy zapatrzyć się w pudełko z insertem, mieszczącym wszystkie części Serii Milenium. Poszczególne pudełka oraz „big box” posiadają bardzo dobrze zaprojektowane wypraski z wieczkami. Ponadto możemy dokupić specjalne okulary, które nałożone na telefon pozwalają przeszukiwać lokacje w trybie trójwymiarowym, a także dodatek Kroniki Czasu zawierający po jednym nowym scenariuszu do każdej części oraz scenariusz wymagający posiadania całej serii.

Kroniki Zbrodni: Seria Milenium niewątpliwie jest bardzo ciekawą formą gry detektywistycznej z wykorzystaniem aplikacji. Zaletą jest to, że nie można podejrzeć rozwiązań, czy to specjalnie, czy przypadkiem. Według mnie warto zwrócić uwagę na tę serię.

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Lucky Duck Games.

Radosław Kałuża

Zobacz także: