Maja i Lilla Kowalskie wygrały II Międzyszkolny Konkurs Makiet „Jaworzno – moje miasto… tu mieszkam i żyję…”. W tej edycji uczniowie jaworznickich szkół mieli za zadanie zaprezentować wymarzone miejsce. Siostry wykonały wraz z rodzicami makietę parku linowego „Jaworek”.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 18, a wręczenie nagród odbyło się w ubiegły piątek, 18 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. – Do tegorocznej edycji zgłoszono 13 prac. Uczniowie – wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, babciami, ciociami – przygotowali makiety.Właśnie o to chodziło. Zależało nam na rodzinnej integracji – podkreślają koordynatorki konkursu, nauczycielki SP 18 – Justyna Nowak i Izabella Waszak.

Konkurs miał już swoją drugą edycję. Pierwsza odbyła się z okazji 120-lecia nadania praw miejskich Jaworznu i jej tematem były ulubione miejsca w naszym mieście. Pomysłodawcami rywalizacji byli członkowie samorządu uczniowskiego, a pomysł wcieliły w życie nauczycielki SP 18. Choć, według pierwotnego założenia, konkurs miał zostać przeprowadzony tylko raz, z okazji święta Jaworzna, to tak się spodobał, że zapadła decyzja o kontynuacji. W tegorocznej edycji uczniowie mieli zaprezentować wymarzone miejsca.

W jury zasiedli Anna Hassa, dyrektor SP 18, Katarzyna Florek, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Anna Serwatka z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Adamajtis, nauczycielka plastyki w SP 18, i Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

– Prace bardzo nam się podobają i trudno było wybrać tę najlepszą. W naszej ocenie kierowaliśmy się kilkoma kryteriami, w tym zgodnością makiety z tematem konkursu, sposobem wykonania, kreatywnością w doborze materiałów. Patrzyliśmy też na pomysły dzieci pod kątem tego, czy te wymarzone miejsca rzeczywiście mogłyby powstać w naszym mieście – przyznaje Anna Hassa.

Laureatki pierwszego miejsca, Maja i Lilla Kowalskie, stworzyły z pomocą rodziców park linowy „Jaworek”. – Pomysł na makietę był wspólny. Byłyśmy już kiedyś w takim parku linowym i fajnie by było, gdyby takie miejsce powstało też w Jaworznie – przyznają siostry. – Tworzenie makiety zajęło nam tydzień. Wykorzystaliśmy m.in. majeranek, z którego wykonaliśmy trawę, czy kaszę, z której zrobiliśmy dróżkę – opowiadają.

Zwyciężczynie nie miały sobie równych także w kategorii nagród specjalnych, czyli tych, przyznawanych przed dyrektorów biblioteki i muzeum. To bowiem także park linowy „Jaworek” zaskarbił sobie serca Moniki Rejdych, szefowej MBP, i Przemysława Dudzika, dyrektora MMJ.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Patrycja Pieczara z SP 18 za makietę placu zabaw dla zwierząt. Trzecia pozycja przypadła Agacie Wojnarowskiej z SP 5 za pracę pt. „Cztery kąty”.
Były także wyróżnienia. Jury przyznało je Tomaszowi Krawcowi z SP 18 za makietę pn. „Lasy Jaworzna bez śmieci” i Antoninie Kuźnickiej, też z SP 18, za pracę pt. „ZOO w Jaworznie. Zwierzęta gospodarskie”.

Honorowy patronat nad rywalizacją objęli Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Monika Rejdych, dyrektor biblioteki, i Przemysław Dudzik, dyrektor muzeum. Nagrody laureatom wręczyli Anna Hassa i Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie.

– Rosną nam młodzi ekolodzy, architekci, projektanci. Mam nadzieję na realizację tych śmiałych projektów – podkreślił Tadeusz Kaczmarek.

Po rozdaniu nagród odbył się muzyczny występ uczniów SP 18.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Laureatki z rodzicami Mariuszem i Natalią Kowalskimi | fot. Anna Zielonka-Hańczyńska

Zobacz także: