1 sierpnia na jaworznickim Rynku, podobnie jak już od 5 lat, jaworznianie oddali hołd powstańcom i bohaterskim mieszkańcom stolicy. W 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego utworzyli żywy znak Polski Walczącej.

Wydarzenie, które zorganizowała Jaworznicka Inicjatywa Narodowa, z roku na rok przyciąga coraz więcej mieszkańców naszego miasta.

Są z nami m.in. przedstawiciele samorządu i lokalnych stowarzyszeń, strażacy, mieszkańcy – wymienia Mateusz Musiał, prezes JIN-u. W Jaworznie celebrujemy tę ważną rocznicę od 2014 roku. Staramy się krzewić wartości, które przyświecały powstańcom. One są potrzebne w każdym czasie – podkreśla.

Zebrani w Rynku utworzyli znak Polski Walczącej, zajmując całą jego płytę. Rozwinięto olbrzymią flagę Polski. Dokładnie o godz. 17.00 rozległy się syreny. Wszyscy stali w milczeniu przez 63 sekundy, a każda z nich nawiązywała do kolejnych dni warszawskiego zrywu. Później jaworznianie odśpiewali nasz hymn narodowy i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Już po raz trzeci bierzemy udział w tym wydarzeniu – mówi Piotr Wieczorek, który przyszedł na Rynek z synem Igorem. Chcemy oddać cześć powstańcom, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Dzięki takim ludziom żyjemy w wolnej Polsce. Gdyby dziś była taka potrzeba, sam chwyciłbym za broń – zaznacza.

Magdalena Bałazy na Rynku zjawiła się z mężem i synkiem.

Trzeba pamiętać o tym, co się stało, i wpajać miłość do Ojczyzny kolejnym pokoleniom – stwierdza.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 i trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji “Burza”. W ciągu dwumiesięcznych walk zginęło około 200 tys. cywilów i żołnierzy. Warszawa została zrównana z ziemią. Powstanie upadło 3 października.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska