Tylko w lipcu i sierpniu w wyniku oszustw jaworzniccy seniorzy stracili w sumie kilkaset tysięcy złotych. Przestępcy stosowali różnorodne metody, w tym na policjanta, covid, czy wypadek członka rodziny. Policjanci z Jaworzna potwierdzają, że odnotowali znaczny wzrost przestępstw na szkodę osób starszych. W czasie wakacji na terenie naszego miasta doszło do 6 skutecznych oszustw, gdzie osoby w wieku 70-90 lat straciły łącznie 340 tys. zł w gotówce! Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
Oszuści nie mają skrupułów i posługują się rozmaitymi opowieściami, by skłonić seniorów do przekazania pieniędzy. – Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby i przedstawia się jako członek rodziny, policjant lub jeszcze inna osoba. Opowiada o wypadku drogowym lub działaniu służb specjalnych. Może też informować, że pokrzywdzone w wypadku osoby z rodziny pilnie potrzebują leku. W słuchawce pojawia się głos łudząco podobny do głosu córki bądź syna. Oszuści wykorzystują do tego nawet sztuczną inteligencję, by ten głos był jak najbardziej wiarygodny – opowiada mł. asp. Justyna Wiszowaty z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.
Zazwyczaj przed dokonaniem oszustwa przestępcy robią tzw. rozpoznanie. Dzwonią kilka dni wcześniej, przedstawiając się np. jako pracownik Głównego Urzędu Statystycznego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, i wyciągają od seniorów informacje na temat rodziny, posiadanych środków finansowych. Z tą wiedzą oszustwo jest już proste. – Przestępcy, aby osiągnąć cel, stosują dobrze wypracowane techniki manipulacji. Ofiara jest przekonana, że pomaga komuś bliskiemu, ale w kilka godzin lub kilkanaście minut traci oszczędności życia – opowiada mł. asp. Justyna Wiszowaty.
Policjanci z Jaworzna radzą, by nie przekazywać żadnych pieniędzy obcym ludziom. Jeśli odbierzemy telefon z prośbą o finansowe wsparcie, za każdym razem należy zweryfikować taką informację, skutecznie rozłączyć się i zadzwonić do rodziny, nawet jeśli dzwoniący prosi o dyskrecję. – Nie ulegajcie presji czasu i silnym emocjom. Przestrzegając tych prostych wskazówek, osoby starsze mogą obronić się przed oszustami – radzi oficer prasowy.
Jeżeli rozmowa wzbudzi nasze podejrzenie, należy natychmiast rozłączyć się, a następnie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997. Warto podkreślić, że najbardziej na tego typu oszustwa narażone są osoby starsze, posiadające telefon stacjonarny. Oszuści często wybierają swoje ofiary z książki telefonicznej, gdzie są dane teleadresowe.
Policjanci z Jaworzna zwracają się również z apelem do młodszych jaworznian. – Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i dobre serce. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o wydanie dużych pieniędzy – radzi oficer prasowy.
Zdaniem ekspertów – nawet krótka rozmowa z osobą starszą i życzliwe zainteresowanie jej sprawami może ochronić przed oszustem. Oszuści wykorzystują bowiem samotność seniorów i ich potrzebę kontaktu oraz życzliwość i chęć pomocy swoim bliskim.
– Oszuści żerują na ludzkich emocjach: strachu o siebie i bliskich, chęci niesienia pomocy, lęku przed utratą oszczędności, chęci zysku itd. Potrafią być niezwykle przekonujący. Zmuszają też do pośpiechu, przez co ich ofierze trudno ocenić na spokojnie sytuację. Są sprytni, ale można się przed nimi obronić – podkreśla Justyna Wiszowaty z jaworznickiej policji.
NC
Niedawno kryminalni z Jaworzna zatrzymali podejrzanych o oszustwa metodą na lekarza. Oszuści odebrali 81-letniej jaworzniance 150 tys. zł. Grozi im za to 8 lat więzienia | fot. KMP w Jaworznie