Po zaciętej, trwającej do samego końca rywalizacji, zakończyła się tegoroczna edycja Grand Prix Jaworzna w Szachach.

Zawody wystartowały w lutym i w ich ramach, w Hali Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Osiedlu Stałym odbyło się dziewięć turniejów. Ostatni z nich, który wyłonił zwycięzców całego cyklu, został rozegrany w piątek, 9 listopada. Tego dnia bezkonkurencyjna okazała się wiceliderka klasyfikacji ogólnej, Jolanta Guzik, instruktorka Jaworznickiego Klubu Szachowego MCKiS. Na drugim miejscu znalazł się Karol Pinkas (były instruktor JKSZ MCKiS), który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Jacek Stachańczyk, który zajął również trzecią pozycję w tabeli po wszystkich dziewięciu turniejach.

Rywalizacja była zacięta do samego końca. Mniej więcej w połowie cyklu turniejów wyłoniło się troje liderów i pretendentów do wygranej. Biliśmy się z Karolem Pinkasem i Jackiem Stachańczykiem już właściwie między sobą. Różnice między nami nie przekraczały dwóch punktów, więc sytuacja na szczycie tabeli niemal po każdym z turniejów mogła ulec zmianie – relacjonuje Jolanta Guzik.

W ramach zawodów prowadzona była też klasyfikacja juniorów z podziałem na kategorie wiekowe. Spośród nich najlepsi byli: Bartosz Musiał (do lat 8), Bartosz Burzyński (do lat 12) oraz Igor Musiał (do lat 14). Prowadzona była również klasyfikacja rankingowa. Najlepszymi z rankingiem 1000-1599 byli: Sebastian Białas i Dariusz Olej; z rankingiem 1600-1800: Natalia Pluta i Bronisław Richter. Spośród zawodników bez kategorii najlepiej zagrali: Zvonko Grzetic, Stanisław Wędzicha i Roman Budziński.

Laureaci ośmiu pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych otrzymali nagrody finansowe, a najlepsi juniorzy nagrody rzeczowe. W tegorocznym GP rywalizowało 41 zawodników.

To były bardzo udane zawody również dlatego, że było bardzo duże zainteresowanie. Stworzyliśmy Grand Prix Jaworzna, żeby umożliwić spotkanie się szachistom z naszego miasta, ale w turniejach startowali również mieszkańcy innych miast – zaznacza Jolanta Guzik.

Tekst: DL