Jeszcze tylko dzisiaj do północy (czwartek, 30 września) można się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Osoby, które tego nie zrobią w terminie zostaną ukarane grzywną. W Jaworznie do poniedziałku, 27 września, spisali się mieszkańcy z 96 procent gospodarstw domowych.

To więcej niż średnia wojewódzka, która w naszym regionie wynosi 93 procent – podkreśla Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach. – Niemniej, w ostatnich dniach września sytuacja jest bardzo dynamiczna. Mieszkańcy, którzy jeszcze się nie spisali, postanowili zrobić to w ostatnim tygodniu spisu – dodaje.

Przypomnijmy. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat i na jego podstawie Główny Urząd Statystyczny zbiera informacje o osobach mieszkających na terytorium Polski, strukturze ludności pod względem cech demograficznych, społecznych i zawodowych. Spisem objęte są też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia, które nie są mieszkaniami.

Tegoroczny spis trwa od 1 kwietnia. Przez pierwszy miesiąc można było dokonać tylko samospisu: przez internet na stronie spis.gov.pl lub telefonicznie pod numerem infolinii 22 279 99 99. Rachmistrzowie zaczęli dzwonić do mieszkańców dopiero po około 1,5 miesiąca od początku spisu. Jaworznianie przychodzili też do Gminnego Biura Spisowego, aby skorzystać z pomocy jego członków. Punkt spisowy został zlokalizowany w sali obrad w Urzędzie Miejskim. Jaworznianie mieli też okazję spisać się w swojej dzielnicy. Jaworzniccy urzędnicy organizowali bowiem akcje spisowe w różnych częściach naszego miasta.

Punkt w magistracie działał też 25 września, w ramach tzw. Nocy Spisowej. Członkowie Gminnego Biura Spisowego czekali na mieszkańców do północy. Wśród osób, które postanowiły skorzystać z takiej możliwości, znalazły się jaworznianki – Izabela i Barbara Kwiatek. – Spisałyśmy się dopiero teraz, bo ciągle nie mogłyśmy znaleźć dogodnego momentu. Zajmowały nas praca, obowiązki domowe. Trochę też zniechęcało nas to, że w spisie jest tak wiele pytań – przyznają jaworznianki. – Dobrze że zorganizowano akcję spisową w sobotę, w dniu wolnym od pracy. Za jednym zamachem spisałyśmy całą rodzinę – dodają.

Dokonanie spisu jest możliwe jeszcze tylko dzisiaj do północy, spisując się przez internet lub przez infolinię. Do godz. 24 działają też niektóre punkty spisowe w regionie. Lista otwartych punktów została opublikowana na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Niespisanie się grozi karami, nawet do 5 tys. złotych. Do tej pory katowicki US zgłosił do sądu siedem spraw, dotyczących mieszkańców woj. śląskiego, którzy kategorycznie odmówili udziału w spisie.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Noc Spisowa odbyła się w sobotę, 25 września, w sali obrad Urzędu Miejskiego | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska