Dojrzałe teksty i kompozycje czerpiące z rocka, bluesa, reggae, punka, a nawet z elektroniki bo raz ogromne doświadczenie Piotra Banacha połączone z mocnym, charakterystycznym wokalem i osobowością sceniczną Katarzyny Sondej (Kafi) to atuty, które z pewnością jaworznianie będą mogli docenić podczas koncertu duetu BAiKA 20 kwietnia w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej.

BAiKA jest skrótem od nazwiska kompozytora i pseudonimu wokalistki. Piotr Banach, założyciel zespołów Hey i Indios Bravos, autor świetnych tekstów i muzyki, instrumentalista, pomysłodawca i kompozytor pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej “Puk, puk” jest obecny i dobrze znany fanom ambitnego rocka od niemal trzech dekad. Kiedy trzy lata temu, podczas festiwalu muzycznego w Złotoryi, grał z Indios Bravos jako gwiazda, wypatrzył po swoim koncercie na scenie wokalistkę, w której, jak sam mówi, od razu dostrzegł “sceniczne zwierzę”. Po występie zaproponował jej współpracę. Duet można było po raz pierwszy usłyszeć już jesienią 2015 roku, kiedy pojawił się utwór “Jeśli tylko to będzie możliwe”. Zachowany w klimacie muzyki reggae kawałek mógł kojarzyć się z niektórymi kompozycjami z wcześniejszej, solowej płyty artysty, “Wu-Wei” lub utworami Indios Bravos.

Później, w 2016 r., duet wydał zarejestrowany w Radiu Koszalin materiał koncertowy, który otrzymał miano “przedpłyty” i tytuł „RK+”. Na pierwszy autorski album studyjny fani zespołu czekali do lutego obecnego roku. Półtora miesiąca temu ukazał się krążek “Byty zależne”. Tam gitarzysta (jak również autor tekstów i kompozytor) i wokalistka (grająca też na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych) pokazali już bardzo szeroki wachlarz gatunków i stylów muzycznych, którymi się inspirują. Nie sposób przy tym nie rozpoznać jednocześnie charakterystycznego stylu Banacha. Kompozycje są bardzo osobiste. Przekaz płynący z tekstów, bez wysiłku można potraktować jako uniwersalny, jednocześnie są one zapiskiem relacji pomiędzy parą muzyków. Duet sceniczny przerodził się bowiem z czasem w duet życiowy. Stąd mogą wynikać też świetne Kafi interpretacje utworów skomponowanych przez Piotra Banacha.

Muzycy, którzy wolą się nazywać zespołem, niż duetem, przyjadą do Jaworzna ze swoją scenografią, ale stworzony przez nich program nie będzie tylko koncertem, również pewnego rodzaju widowiskiem. Grana przez nich muzyka przypadnie z pewnością do gustu zarówno fanom kompozycji Hey, jak i Indios Bravos, ale wniesie też o wiele więcej, o czym z pewnością warto się będzie przekonać podczas występu. Start o godz. 19.00.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: