Park Chrząstówka został uroczyście otwarty po przeprowadzonej tam rewitalizacji.

Teraz to piękne miejsce jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne, zwłaszcza dla spragnionych zieleni mieszczuchów. Po rewitalizacji w parku wypoczywać można wygodnie i aktywnie. Przybyło ławek
i elementów małej architektury, a zieleń została uporządkowana.

We wtorek, 16 października, do parku zaproszono najmłodszych jaworznian. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz miasta – Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Monika Bryl, jego zastępca.

Były pokaz tresury psów, przejażdżki konne, wielki dmuchaniec, a także zabawy i konkursy dla dzieci. Najmłodsi mogli również liczyć na ekologiczny poczęstunek. Wybór był spory. Dzieci częstowały się jabłkami, bananami i ciasteczkami owsianymi – wylicza Maciej Zaremba z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Rewitalizacja parku przyniosła sporo zmian. Miejsce zostało atrakcyjnie zagospodarowane.

Na terenie parku utworzono dydaktyczną ścieżkę ornitologiczną. Ponadto jest tam ogólnodostępny “Fit Park”, pojawiły się także nowe elementy małej architektury, które zachęcać mają do aktywności fizycznej – wyjaśnia Katarzyna Florek z UM w Jaworznie.

Park Chrząstówka to tylko część serii “zielonych inwestycji” realizowanych w mieście. Niedawno skończyły się prace przy tworzeniu parku kieszonkowego w Centrum, rozpoczęła się modernizacja parku Podłęże, pięknieje park na Osiedlu Stałym, a wkrótce mieszkańcy korzystać będą z parku w stylu angielskim na Starej Hucie.

Trwają prace w Parku Podłęże. Realizowany tutaj projekt zakłada przebudowę istniejącego układu komunikacyjnego, budowę elementów małej architektury, boisk, wybiegów dla psów, ścieżek sensorycznych i łąk kwietnych. Powstaną też toalety, będzie tor dla rolkarzy. Wczoraj (16 października) ekipy demontowały stare ogrodzenie wokół parku, a od przyszłego tygodnia powinny
już wystartować właściwe prace rewitalizacyjne na tym terenie.

Bardzo interesująco wygląda też projekt utworzenia parku angielskiego na Starej Hucie. Tutaj powstać mają wygodne drogi dla pieszych i rowerzystów, a zieleń ma być podzielona na strefy. Część
przeznaczona będzie do aktywnego wypoczynku, będzie strefa dla zakochanych i dla rodziców z dziećmi. Przez park w Starej Hucie będzie przebiegać Velostrada o szerokości 4 metrów, czyli nieco węższa niż ta, która łączy osiedle Stałe z Centrum. Ten odcinek połączy Bory ze Śródmieściem.

Tekst: Grażyna Dębała