Już w czerwcu jaworznianie znów wypoczywać będą mogli nad brzegami Sosiny. Czysta woda, świeży piasek i infrastruktura do aktywnego wypoczynku to tylko część atrakcji, jakie oferuje to miejsce.

Sosina to jedna z ulubionych miejscówek jaworznian. W sezonie na plażach wypoczywają tłumy. Zarządca terenu przygotował więc sporo miejsc parkingowych. W sumie będzie ich ponad 500.

Warto przypomnieć, że teren Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego jest ogólnodostępny i bezpłatny. Wypoczynek nad wodą jest darmowy. Z kosztami liczyć się muszą tylko zmotoryzowani. – Każdy, kto na teren Sosiny będzie chciał wjechać samochodem, będzie pobierał specjalny bilet. Należy go zachować, bo od liczby godzin spędzonych na terenie ośrodka zależeć będzie wysokość opłaty za parkowanie. Co ważne miejsca parkingowe są specjalnie wytyczone i przygotowane, by parkowanie było wygodne – podkreśla Dariusz Chrapek, zastępca dyrektora ds. sportu MCKiS Jaworzno.

Teren Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego jest ogólnodostępny i bezpłatny. Wypoczynek nad wodą jest darmowy. Z kosztami liczyć się muszą tylko zmotoryzowani.

Pierwsze parkingi na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego znajdują się tuż za wjazdem na jego teren, w sąsiedztwie gościńca Wodnik. Parkować tam będziemy prostopadle w dwóch rzędach. Kolejne miejsca postojowe będą się ciągnąć wzdłuż drogi prowadzącej nad zalew. Tu auta można będzie zaparkować równolegle. Warto dokładnie przyglądać się znakom, bo miejsca przeznaczone do parkowania będą odpowiednio oznaczone. Sporo aut zaparkuje w sąsiedztwie budek gastronomicznych. Tutaj przygotowano kilkadziesiąt miejsc. Auta stawiane tu będą prostopadle w trzech rzędach.

Sebastian Kuś

dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie

Wierzę, że już niebawem spotkamy się na plażach naszej Sosiny. Sporo się tam zmieniło i wszyscy musimy się nauczyć, jak korzystać z uroków tego miejsca, by jak najdłużej się nim cieszyć. Zachęcam jaworznian do tego, by, jeśli to możliwe, na teren ośrodka przyjechać rowerem, autobusem albo przyjść. Apeluję również do zmotoryzowanych plażowiczów, by uważnie obserwowali znaki drogowe. One wskażą miejsca odpowiednio przygotowane do parkowania. Warto podkreślić, że wszystkie pieniądze, jakie otrzymamy w ramach opłaty parkingowej, przeznaczone zostaną na utrzymanie terenu ośrodka.

Miejsca dla zmotoryzowanych przygotowano jeszcze w sąsiedztwie nowego placu zabaw. Co ważne, te miejsca będą bezpłatne.

Zainteresowanie wypoczynkiem na terenie Sosiny wśród jaworznian i mieszkańców sąsiednich miast zawsze było spore, a po remoncie pewnie jeszcze wzrośnie. Aby sprostać potrzebom zmotoryzowanych, auta zostawić można będzie także poza samym Ośrodkiem Wypoczynkowo-Rekreacyjnym. Parkować można będzie wzdłuż ulicy Bukowskiej, ale tylko po jednej stronie. – Możliwe staje się parkowanie samochodami na poboczu wzdłuż lewej krawędzi jezdni ul. Bukowskiej, na odcinku prowadzącym w kierunku Bukowna po lewej stronie. Parkowanie możliwe jest od ulicy Malczewskiego do skrzyżowania z drogą wewnętrzną prowadzącą do firmy Fud-Men. Po drugiej stronie jezdni parkowanie nie jest możliwe. O obowiązujących zasadach informuje odpowiednio zabudowane oznakowanie. Znaki B-36, które pojawiły się po obu stronach jezdni, przy czym oznakowanie umieszczone po lewej stronie w kierunku Bukowna zostało wyposażone w tabliczki, informujące o tym, że zakaz zatrzymywania się nie dotyczy pobocza. Umożliwia to pozostawienie tam samochodów – tłumaczy Emilia Tura, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Atrakcji nie zabraknie. Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Sosina to miejsce, gdzie korzystając ze słońca i wody, każdy będzie mógł wypoczywać tak, jak lubi najbardziej. Można tam będzie uprawiać sporty wodne, popływać kajakami czy na rowerkach wodnych. W sezonie można będzie również opalać się na czystych, piaszczystych plażach lub popluskać w czystej wodzie pod czujnym okiem ratowników. Na terenie ośrodka znajduje się również wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, jest też boisko do siatkówki plażowej i gry w bule, siłownia pod chmurką i plac zabaw. Rowerzyści i rolkarze mogą jeździć wokół zalewu po wyasfaltowanej drodze. 

Nad Sosinę można wybrać się też pieszo. Drogowcy z MZDiM kończą już prace związane z wykonaniem chodnika wzdłuż ulicy Bukowskiej. Ułożona została już nawierzchnia asfaltowa na całej długości chodnika, pozostały jeszcze do wykonania prace porządkowe.

Zmotoryzowani plażowicze powinni zwracać baczną uwagę na znaki na terenie OWR Sosina | fot. Andrzej Pokuta

Grażyna Dębała

Pracownicy MCKiS będą pomagali kierowcom, informując o miejscach do parkowania | fot. Andrzej Pokuta