Już wkrótce znów zawitają do naszego miasta gwiazdy światowego kolarstwa. Wszystko za sprawą jednego z największych międzynarodowych wyścigów kolarskich – Tour de Pologne. Z jaworznickiego Rynku kolarze wyruszą na trasę czwartego etapu wielkiego ścigania.

Tym razem święto kolarstwa w Jaworznie będzie trwało aż dwa dni. Wydarzenia planowane jest na poniedziałek i wtorek, 5 i 6 sierpnia! Warto zaplanować sobie w tym terminie wolny czas, by kibicować sportowcom, zobaczyć oprawę tego niesamowitego wydarzenia i spotkać się z takimi znakomitościami jak Czesław Lang czy zawodnicy polskiej reprezentacji i liderzy najlepszych ekip kolarskich świata, a także świetnie się przy tym bawić. Atrakcji nie zabraknie, a kolarskie święto będzie też okazją do tego, by zadbać o swoje zdrowie i kondycję. W poniedziałek rano w naszym mieście ruszy “Wyścig po Zdrowie”. To cykl rodzinnych pikników, które odbywać się będą w kilkunastu miastach Polski i promować zdrowy styl życia. Uczestnicy imprezy będą mogli spróbować swoich sił w sportowej “strefie wyzwań” i poznać tajniki zdrowej kuchni. Będą też warsztaty kulinarne i oczywiście degustacja. Będzie też można odwiedzić świetne mobilne muzeum kolarstwa, a w nim zobaczyć prawdziwe perełki. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych kibiców. Dzieci będą mogły wziąć udział w Mini Tour de Pologne, czyli zawodach kolarskie dostosowanych do możliwości najmłodszych kolarzy. Będzie też mnóstwo konkursów i zabaw związanych z wyścigiem.

We wtorek, 6 sierpnia w południe, z jaworznickiego Rynku wystartują kolarze. To właśnie u nas zorganizowany zostanie start czwartego etapu. Z Jaworzna kolarze pojadą do Kocierza. Do przejechania będą mieli najdłuższy odcinek wyścigu – 173 kilometry niełatwej trasy. Tego dnia, po raz pierwszy w ramach 76 wyścigu Tour de Pologne, kolarze wjadą w wysokie góry.

76. Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa będzie szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasze miasto zostało wybrane najpiękniejszym miastem startowym wyścigu. Teraz będziemy znów mogli, korzystając z wyśmienitej okazji do promowania Jaworzna, kibicować sportowcom, świetnie się przy tym bawiąc.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: