Wspólnota Betlejem zaprasza do udziału w obchodach Światowego Dnia Ubogich. Będą one trwały od 17 do 19 listopada. To już siódme takie świętowanie i tym razem odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z biblijnej księgi Tobiasza: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”.

– Tradycją stało się, że jaworznickie obchody mają charakter diecezjalny, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, szczególnie zaś ubogich i tych, którzy ubogim służą. Samo święto wypada w niedzielę, 19 listopada, ale my świętujemy już od piątku 17 listopada i gorąco wam polecamy i rekomendujemy wieczorne spotkanie w tym dniu, projekcję filmu „Tobiasz” autorstwa Teatru Exit z Krakowa – zaprasza ks. Mirosław Tosza, prezes stowarzyszenia Betlejem.

„Tobiasz” to film fabularny, w czarno-białej konwencji. Opowiada historię z biblijnej księgi Tobiasza. – Film jest liryczną opowieścią o duchowej podróży i mistycznym uzdrawianiu relacji w rodzinie. Ascetyczny w formie, nieśpieszny w obrazie, pełen ciszy, dający przestrzeń do kontemplacji Tajemnicy. Z udziałem wybitnego artysty operowego Rafała Siwka – czytamy w zapowiedzi.

Projekcja odbędzie się o godz. 18. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 2 na Osiedlu Stałym. Wstęp wolny.

Tego samego dnia w  godz. 10-13 odbędą się w domu wspólnoty Betlejem przy ul. Długiej 16 w Dąbrowie Narodowej „Światłoczułe warsztaty z Duszą”.

W sobotę, 18 listopada, betlejemczycy zapraszają do siebie na warsztaty kulinarne pt. „Pizza – od biedy do popularności”, które odbędą się w godz. 10-13. W tym samym czasie, w Domu Rut i Noemi przy ul. Dąbrowskiej 80, zostanie zorganizowane spotkanie pn. „Kolorowy świat Hundertwassera”. O godz. 18 w Oratorium w domu Betlejem odbędzie się wieczór ze św. Teresą, zatytułowany „Nie wyłączając nikogo…”. W niedzielę, 19 listopada, o godz. 11 i o 15 zostaną odprawione msze św. Pierwszej z nich będzie przewodniczył metropolita katowicki, abp Adrian Galbas, który tymczasowo administruje diecezją sosnowiecką. W godz. 12-14 zaplanowane jest świętowanie przy wspólnym stole.

Betlejemczycy zapraszają też na koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej pt. „Niedaleko mojego domu”, który odbędzie się w piątek, 24 listopada, o 18 w ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2.

– Bilety dostępne są w miejscu koncertu. Liczba mocno ograniczona! Całkowity dochód z koncertu, który odbywa się w ramach VII Światowego Dnia Ubogich, przeznaczony jest na budowę domu „NieProsta Historia” – informują przedstawiciele wspólnoty.

Podobnie warto pospieszyć się z zapisaniem się na warsztaty i spotkania tematyczne w trakcie obchodów 17, 18 i 19 listopada. W tym przypadku liczba miejsc też jest ograniczona. Zgłoszenia należy wysyłać na adres dom@betlejem.org lub dzwonić pod numer 506 307 862.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Światowy Dzień Ubogich we wspólnocie Betlejem to już tradycja
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: