Święta już w nowym domu

Klucze do 90 mieszkań na wynajem przekazano nowym lokatorom osiedla Sfera we wtorek, 13 listopada.

To kolejny etap tej inwestycji realizowanej przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W sumie w tym rejonie powstać ma 400 mieszkań. Dziś zasiedlonych jest już 197.

Osiedle Sfera to największa inwestycja Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W lutym oddaliśmy klucze do 84 mieszkań na wynajem, w październiku klucze otrzymali lokatorzy 23 mieszkań własnościowych, a dziś oddajemy klucze do kolejnych 90 – wylicza Janusz Łach, prezes Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Nowe mieszkania poświęcił ks. Władysław Strojek, proboszcz parafii w Niedzieliskach. Życzenia nowym lokatorom złożył też Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Monika Bryl, jego zastępczyni. W uroczystości uczestniczył też poseł Dariusz Starzycki oraz przedstawiciele JTBS i firm, które budowały osiedle oraz jego infrastrukturę.

To bardzo piękne osiedle, które ma dobrą lokalizację i jest nieźle skomunikowane. Właśnie narodził się pomysł, by tutaj w osiedlu stworzyć jeszcze przystanek autobusowy. Życzę, żeby się tu wszystkim dobrze mieszkało – podkreślał Paweł Silbert.

Jaworznickie osiedle Sfera to zespół domów wielorodzinnych. Budynki są niskie, a w każdym z nich jest tylko 6 lub 11 mieszkań, toteż wszyscy sąsiedzi mają szansę się znać. Mieszkania na parterze mają tarasy, a te na piętrach duże balkony.

W tych budynkach znajdują się przestronne i funkcjonalne mieszkania 1-, 2- i 3-pokojowe. W ramach tego przedsięwzięcia powstają także place zabaw i siłownia pod chmurką. Mieszkańcy mają również możliwość korzystania z szybkiego internetu doprowadzonego światłowodami – wyjaśnia Dawid Domagalski z Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Najmniejsze mieszkania w osiedlu Sfera mają niespełna 40 metrów kwadratowych, a te największe ponad 60 m kw. Wśród nowych lokatorów Sfery większość to jaworznianie, ale 26 proc. nowych najemców dotąd mieszkało w innych miastach. Mieszkania przekazywane są lokatorom w stanie “pod klucz”, a przyszli najemcy, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, sami mogą wybrać elementy wykończeniowe lokali. Chodzi tu na przykład o płytki ścienne i podłogowe, panele czy typ kuchenki elektrycznej.

Wkład mieszkaniowy, zwany partycypacją, w przypadku drugiego etapu wynosił 760 zł za m kw., a czynsz bez mediów to koszt na poziomie 10,60 zł za m kw.

Tekst: GD

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje obecnie jeszcze jedną ważną inwestycję. Chodzi o pawilon Słoneczna, który znajduje się przy ulicy Glinianej na Podwalu. Tutaj powstaje wieżowiec z 49 mieszkaniami na wynajem oraz częścią usługową.

W budynku nie będzie piwnic, bo projekt przewiduje parking podziemny. Lokatorzy będą mogli jednak korzystać z pomieszczeń gospodarczych. Zagospodarowany zostanie też teren w sąsiedztwie budynku. Powstanie tam plac zabaw i miejsce do rekreacji dla dorosłych.

Przybędzie też miejsc parkingowych. JTBS zapowiada, że lokatorzy otrzymają klucze pod koniec czerwca 2019 roku.

Zobacz także: