47 852 52 55 – oto nowy numer kontaktowy do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Od 1 lipca tylko takie połączenie telefoniczne z dyżurującym policjantem jaworznickiej jednostki będzie dostępne dla mieszkańców. Dotychczasowy numer 32 618 32 55 będzie aktywny tylko do końca czerwca.

Zmiana numeru dotyczy nie tylko komendy w naszym mieście, ale wszystkich policyjnych jednostek w całym kraju. Ze stróżami prawa można skontaktować się telefonicznie, posługując się prefiksem 47 i numerem wewnętrznym danej komendy.

Nowym numerem posługujemy się już od jakiegoś czasu, ale nadal sporo osób dzwoni do nas na ten stary – przyznaje asp. sztab. Michał Nowak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. – Nowy prefiks jest dedykowany tylko służbom mundurowym i nie ma możliwości, by ktoś niepowołany dzwonił do mieszkańców z numeru zaczynającego się cyframi 47. Tymczasem wciąż odbieramy wiele telefonów od zaniepokojonych jaworznian, którzy pytają, czy aby na pewno to my do nich dzwonimy – zaznacza.

Do zmiany sposobu wybierania i kierowania połączeń do stacjonarnych telefonów resortowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym policji, doszło ponad rok temu. Jak tłumaczą policjanci, prefiks 47 jest jednolitym numerem kierunkowym do sieci resortowej w skali całego kraju i jest wybierany zamiast do tej pory używanego numeru kierunkowego w poszczególnych strefach numeracyjnych (w woj. śląskim to 32, 33 i 34).

Zmianie uległy również same numery do poszczególnych komend przy połączeniach wykonywanych z sieci publicznych, zarówno stacjonarnych i komórkowych – zaznaczają stróże prawa. – Nowe numery do poszczególnych jednostek śląskiego garnizonu policji znajdują się na stronach internetowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz komend miejskich i powiatowych, a także na stronach BIP tych jednostek w zakładkach o danych teleadresowych – informują.

W Jaworznie zmianie uległ zatem nie tylko numer do dyżurnego. Zmieniły się też numery do poszczególnych działów jaworznickiej jednostki. I tak: numer ogólny do komendy to 47 85 252 00. Dzwoniąc do Wydziału Prewencji, wybieramy numer 47 85 252 60, do Wydziału Kryminalnego – 47 85 252 30, do Wydział Ruchu Drogowego – 47 85 252 90, a do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą – 47 85 252 71. Numer alarmowy 112 nie ulega zmianie.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Dyżurni jaworznickiej komendy policji czekają na zgłoszenia pod nowym numerem telefonu | fot. KMP Jaworzno