Już grubo ponad tysiąc rodzin mieszka na osiedlach wybudowanych przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a mieszkań w mieście wciąż przybywa.

Kolejne budynki są stawiane na osiedlu Sfera Południe. W górę szybko pną się też bloki przy ul. Insurekcji Kościuszkowskiej. Ten widok cieszy wielu jaworznian, bo nowe mieszkania to dla nich szansa na własny kąt. Wygodne, nowoczesne i jednocześnie kameralne osiedla to ważny punkt polityki mieszkaniowej, realizowanej konsekwentnie od lat przez Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, i miejską spółkę, jaką jest Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Paweł Silbert

prezydent Jaworzna

Od lat pracujemy, by Jaworzno było postrzegane jako nowoczesne miasto, w którym dobrze się mieszka. Bardzo dobre położenie, bezpieczeństwo, rozwój w kierunku smart city, rozważnie zaprojektowana przestrzeń publiczna, zieleń czy nowoczesna, tania i ekologiczna komunikacja przemawiają na korzyść Jaworzna, dlatego duże zainteresowanie naszym miastem nie dziwi, za to generuje spore potrzeby mieszkaniowe.
Polityka mieszkaniowa konsekwentnie realizowana od lat w naszym mieście pozwala stopniowo zaspokajać i te potrzeby. Obecnie Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje budowę dwóch osiedli mieszkaniowych, gdzie zamieszkać będzie mogło w sumie 160 rodzin.

 

Lokatorzy jaworznickich osiedli chwalą lokalizację i infrastrukturę osiedli, a także standard mieszkań. – Dla mnie Jaworzno to najlepsze miejsce do zamieszkania. Sama mieszkam na osiedlu Sfera i jestem bardzo zadowolona z mieszkania, którego jestem najemcą. Jeszcze zanim się wprowadziłam, mogłam wybrać na przykład płytki, jakie chciałabym mieć w łazience – wspomina Paulina Białow, jaworznianka z osiedla Sfera. – To idealne miejsce dla rodziców z dziećmi. Spokojne osiedle, otoczone zielenią. Do dyspozycji jest plac zabaw i inne udogodnienia. Niedaleko jest GEOsfera, która jest jednym z celów naszych spacerów – zaznacza.

Zainteresowanych mieszkaniami budowanymi przez JTBS wciąż jest wielu. To dlatego ruszyła budowa osiedla Sfera Południe. W obecnie realizowanym etapie do rozdysponowania było 29 mieszkań, a wpłynęły aż 72 wnioski od rodzin, które chciałyby zamieszkać na tym osiedlu. Tutaj w dwóch budynkach będzie po 9 mieszkań, a w trzecim 11. To lokale typu M2, M3 i M4. Najmniejsze mieszkania mają nieco ponad 27 m kw, a największe ponad 63 m kw. Szansę na własne mieszkanie na tym osiedlu będą miały kolejne rodziny, bo w sumie powstanie tam 60 mieszkań.

Prace trwają również na Skałce, gdzie w pierwszym etapie powstanie 100 mieszkań. Tutaj też zainteresowanie było ogromne. Do spółki wpłynęło aż 175 wniosków od rodzin, które chciałyby zamieszkać przy ul. Insurekcji Kościuszkowskiej. – Budynki na Skałce rosną z dnia na dzień, a prowadzone prace nie zwalniają tempa – podkreśla Dawid Domagalski z JTBS.
W ramach realizowanego właśnie pierwszego etapu budowy osiedla Na Skałce powstanie 33 mieszkań typu M-2 o powierzchni poniżej 40 m kw, 40 mieszkań typu M-3 o powierzchni ponad 50 m kw oraz 27 mieszkań typu M-4. Te będą miały około 64 m kw.

W JTBS tłumaczą, że założeniem projektantów osiedla było stworzenie zabudowy mieszkaniowej, która dobrze wpisze się w atrakcyjny krajobrazowo teren, ale też będzie przyjazna dla mieszkańców. – Zabudowę zaprojektowano w oparciu o budynki o prostej, współczesnej formie, czterech kondygnacjach nadziemnych niepodpiwniczonych. Ten rodzaj zabudowy, dzięki stosunkowo niewielkiej skali obiektów, pozwala na uzyskanie kameralnego charakteru inwestycji, jak też właściwej przestrzeni między budynkami. Atutem rozwiązania jest doskonałe przewietrzanie, nasłonecznienie oraz wykorzystanie walorów widokowych lokalizacji, jak też możliwość łagodnego, harmonijnego kształtowania zabudowy, naturalnie wpisującej się w istniejący, pagórkowaty teren – tłumaczy Janusz Łach, prezes JTBS.

Dziś w zasobach JTBS są 102 budynki, w których mieszka w sumie 1046 rodzin. W tej liczbie są 703 mieszkania przeznaczone na wynajem i 343 na własność. Oprócz wspomnianego już osiedla Sfera spółka ma mieszkania między innymi w budynkach przy ulicach Cegielnianej, Chełmońskiego, Partyzantów, Zalipie, Kalinowej, Marmurowej, Partyki, Św. Wojciecha i Duboisa.

Miejska spółka specjalizuje się nie tylko w budowie mieszkań, ale też w modernizacji. Kilkanaście lat temu obiektem ich zainteresowań stał się budynek przy ul. Koszarowej 9, który od lat popadał w ruinę, a ma naprawdę bogatą historię. Na początku XX wieku znajdowały się tam koszary wojsk Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Później ulokowano tam oddziały milicji Powstań Śląskich. Modernizację obiektu powierzono specjalistom z JTBS. W 2014 roku w budynku przy ul. Koszarowej oddano do użytku 25 nowoczesnych mieszkań.

Kolejnym wyzwaniem była modernizacja pawilonu handlowego Słoneczna z lat siedemdziesiątych XX wieku. Rozważano różne pomysły, ale ostatecznie istniejącą zabudowę uzupełniono ośmiopiętrową częścią mieszkalną, ale to nie wszystko.

– W miejscu zlikwidowanych powierzchni sklepowych utworzono zamykany parking wewnętrzny z 49 miejscami postojowymi, a pozostałą część pawilonu zmodernizowano, dając mieszkańcom dostęp to takich punktów jak sklepy spożywcze czy poczta. Dodatkowo w obiekcie znajduje się także Klub Seniora. Całość uzupełnia zewnętrzna infrastruktura w postaci placu zabaw, siłowni pod chmurką czy strefy relaksacyjnej – opowiada Dawid Domagalski.

Grażyna Dębała,
Anna Zielonka-Hałczyńska

Na osiedlu przy ulicy Insurekcji Kościuszkowskiej swój dom znajdzie 100 rodzin | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: