Trzy jaworznickie pisarki zapraszają do lektury swoich najnowszych książek. Do księgarń w całej Polsce trafiły ostatnio: powieść Danuty Noszczyńskiej „Domek na końcu świata” i druga część relaksacyjnych opowiadań dla dzieci, napisanych przez Martynę Brodę. Na początku czerwca ukaże się natomiast „Epidemia uczuć” Agnieszki Kaźmierczyk.

Dla młodych duchem

„Epidemia uczuć” to historia, która, podobnie jak poprzednie moje powieści, również zaliczana jest do gatunku young adult. Przeznaczona jest dla młodego duchem czytelnika, bohaterami są młodzi ludzie, ich perypetie, pojawia się też tajemnica okraszona nutką fantastyki – podkreśla Agnieszka Kaźmierczyk. Autorka opisała historię 20-letniej Magdy, w życiu której nie ma miejsca na porywy uczuć i spontaniczność. – Przeprowadzka na wieś pod Wrocławiem wywraca do góry nogami uporządkowany świat głównej bohaterki. Spotkanie z Danielem, chłopakiem mieszkającym wraz z towarzyszami zwanymi „watahą”, pomaga jej odkryć całą paletę uczuć, o których nie miała pojęcia, że istnieją – mówi pisarka.

Agnieszka Kaźmierczyk ma na swoim koncie takie powieści, jak „Klątwa sióstr”, „Rusałka”, „Księżyc nad Świtezią” i „Topielica ze Świtezi”. Na wydanie czekają kolejne książki. – Następna w kolejce wydawniczej jest druga część „Klątwy sióstr”. Mam nadzieję, że fani pierwszej części nie będą zawiedzeni, a przedstawiona historia pozwoli odpowiedzieć na niektóre pytania. Jednak droga do ich znalezienia będzie, jak zwykle, kręta – zaznacza autorka.

Dla siebie czy dla innych?

„Domek na końcu świata” to 20. powieść Danuty Noszczyńskiej. – To historia trudnej miłości, tak trudnej, że niewiele par, którym by się przytrafiła, byłoby w stanie tyle dla niej poświęcić. W zasadzie wszystko, rodzinę, majątek, osiągnięcia zawodowe, stanowisko – opisuje jaworznianka. – Wątków jest kilka: pierwszy, czy rzeczywiście „miłość wszystko zwycięża”. Drugi dotyczy tego, w jakim stopniu rodzina, w której przyszliśmy na świat, środowisko wychowania i dorastania kreują całe nasze życie. I jeszcze jeden: żyjemy dla siebie czy dla innych? Czy warto dla tak zwanej opinii publicznej żyć zgodnie z jej wymogami, wypierając własne marzenia i potrzeby? – zastanawia się autorka. I już zabiera się za kolejną historię. – Tym razem będzie to trzytomowa saga o trzech pokoleniach kobiet. Zakładam, że będzie mocna akcja i że będzie śmiesznie – zdradza.

Danuta Noszczyńska zadebiutowała powieścią „Historia nie Magdaleny”. Do najbardziej znanych jej książek należą m.in. „Wszystkie życia Heleny P.” i „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana”, za które otrzymała nagrody „Pazura”, i cykl „Siedem grzechów głównych”.

Relaksujące opowieści

Na rynku wydawniczym jest już druga część opowieści Martyny Brody „Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco starszych) dzieci”. To kontynuacja książki z ubiegłego roku dla maluchów od 4 do 8 roku życia. Adresatami drugiej części są czytelnicy mający od 6 do 12 lat. Historie pani Martyny mają pomóc dzieciom znaleźć sposób na wyciszenie, relaks i odpoczynek po trudach dnia.

Pierwszą książkę jaworznianka wydała w marcu zeszłego roku. Mali czytelnicy przenoszą się w niej np. do tropikalnego lasu, lecą na chmurkach, rosną niczym kwiatki. Opowieści dodają maluchom sił, koją smutki, zachęcają do działania. W najnowszej książce, tej dla starszych czytelników, głównym motywem jest natomiast podróż po światach, nastrojach, emocjach, pokojach, talentach i uczuciach.

Książki jaworznianek można kupić m.in. na stronach wydawnictw, w księgarniach internetowych i stacjonarnych.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Od lewej: Agnieszka Kaźmierczyk, Danuta Noszczyńska i Martyna Broda | fot. Archiwum prywatne