W minioną sobotę 11 czerwca br., na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOSFERA, odbył się 10. jubileuszowy Rajd Nordic Walking pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego. Zawody jak co roku na celu miały przede wszystkim promocję zdrowego stylu życia poprzez propagowanie sportu, rekreacji i aktywności ruchowej a także łączenie poprzez sport młodszego i starszego pokolenia.
Organizatorami tegorocznego rajdu oprócz Miejskiego Centrum Kultury i Sportu był Śląski Urząd
Marszałkowski, Urząd Miasta Jaworzna z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na czele oraz TAURON Wytwarzanie S.A.

Podczas tegorocznej edycji Rajdu frekwencja dopisała: na długo przed starem imprezy limit elektroniczny na 500 osób był już zapełniony – ostatecznie na starcie stanęło 360 miłośników spacerów z kijkami tak mieszkańców Jaworzna jak i okolicznych miejscowości. Do wyboru uczestników Rajdu przygotowano dwie trasy: bardziej wymagającą i dłuższą na 9 kilometrów
i drugą krótszą, bardziej rekreacyjną 6 kilometrową.

Trasa prowadziła pięknymi okolicami Warpia i Dobrej a piękna pogoda towarzyszyła zawodnikom od startu do samej mety. Weryfikacja zawodników w biurze zawodów rozpoczęła się już od godziny 9.30 i właśnie od tego momentu po dokonaniu niezbędnych spraw formalnych związanych ze startem uczestnicy mogli korzystać z mocy dodatkowych atrakcji. Specjalną strefę zdrowia tak dla młodych adeptów nordic jak i doświadczonych zawodników przygotowali jak zawsze profesjonalnie przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie, gdzie oprócz smacznych owoców pozostających do dyspozycji uczestników prowadzone były działania profilaktyczne. Dodatkowo każdy uczestnik mógł skorzystać ze strefy bufetowej, gdzie oprócz ciepłej kawy czy herbaty można było odebrać słodki upominek w postaci pysznej babeczki. Cały czas od godziny 10.00 czas uczestnikom umilał zespół FOLIBA wykonujący na bębnach prawdziwie afrykańskie rytmy.

Bezpośrednio przed samym starem rozgrzewkę przeprowadziła instruktor p. Kinga Jończyk z grupy Nord Walkers Jaworzno i punktualnie o godzinie 11.00 na trasę wyruszyli wszyscy zawodnicy, którzy wybrali dłuższy dystans. Mniej więcej dziesięć minut po nich dołączyli do zmagań zawodnicy na krótszym sześciokilometrowym dystansie. W połowie trasy dla uczestników przygotowany był punkt nawadniania oraz medyczny, przy którym wszyscy mogli napić się wody mineralnej lub skorzystać z pomocy p. pielęgniarki.

Po przybyciu na metę dla każdego z uczestniczących w rajdzie zawodników organizatorzy przygotowali piękne pamiątkowe medale, wodę mineralną oraz poczęstunek w postaci ciepłego posiłku. Dalsza część atrakcji została przeniesiona na teren tężni solankowej, gdzie najpierw w obecności Wice Marszałka Województwa Śląskiego p. Dariusza Starzyckiego oraz Wice Prezydenta Miasta Jaworzna p. Łukasza Kolarczyka nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki pamiątkowej przez pomysłodawczynie projektu JBO dzięki którym powstałą tężnia – p. Jadwigę Grzybek oraz p. Marię Królikowską. Następnie jak przystało na edycję dziesiątą na stole pojawił się ogromny tort jubileuszowy z logiem miasta i każdy z uczestników miał okazję skosztowania kawałka. Kolejnym punktem programu było wręczenie okazałego pucharu ufundowanego przez p. Marszałka dla nieformalnej grupy Nordic-Walking, a w tym roku zaszczyt ten przypadł na grupę spoza Jaworzna ale regularnie startującą we wszystkich jaworznickich zawodach – PUKS Młoszowa. Później nagrodzono najstarszych i najmłodszych uczestników Rajdu, gdzie nagrody ufundował partner TAURON Wytwarzanie.. Najstarszą zawodniczką okazała się p. Zofia Jakubas, a najstarszym zawodnikiem p. Adam Byrczek. Z kolei nagrody i wielkie maskotki misie dla najmłodszych trafiły w ręce Emilii Czech oraz Bartosza Grobelskiego.

Tradycyjnie na koniec przeprowadzono konkurs wiedzy o Nordic Walking. Uczestnicy konkursu mogli wygrać ponad 50 cennych nagród między innymi rower miejski, dwa rowery górskie, hulajnogi, plecaki, materace oraz inne atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski w Jaworznie, TAURON Wytwarzanie S.A.. oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Cały czas podczas ceremonii zakończenia imprezy towarzyszył swoimi rytmami zespół Foliba, a także ciągle można było skorzystać z otwartego bufetu. Z pewnością moc atrakcji serwowanych tego dnia dla uczestników, świetnie przygotowana trasa Rajdu i organizacja zawodów na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy w ten sobotni dzień odwiedzili Geosferę.

W tym miejscu słowa uznania dla wszystkich tych, którzy bezpośrednio włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia i współtworzyli tegoroczną jubileuszową edycję, a także wielkie podziękowania dla uczestników imprezy, którzy mobilizując się do tak licznego startu udowodnili, że warto i należy dalej organizować tego typu zawody, a dzięki temu promować zdrowy, aktywny i sportowy tryb życia.

Zobacz obszerną fotorelację na naszym profilu FACEBOOK