W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, w Klubie MCKiS “Wega” jeszcze do 20 marca można oglądać wystawę zatytułowaną “Niezłomni”.

Prezentowana w Ciężkowicach wystawa upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu  II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Ekspozycja zawiera materiały w formie pisemnej, publikacje prasowe, periodyki historyczne oraz książki.

Na marginesie wystawy rodziły się różne refleksje. Starsze pokolenie jeszcze nie przyswoiło sobie faktów z trudnego okresu najnowszej historii Polski, stąd pojawiające się komentarze: “nas uczono inaczej, kto bohater, kto zdrajca”. Dzieci mają jeszcze więcej trudności z przyswojeniem trudnych faktów historycznych. Nie mogą pojąć np. dlaczego rozstrzelano 18-letnią “Inkę” – relacjonuje Wanda Ciołczyk z klubu “Wega”.

Aby każdy mógł lepiej zrozumieć emocje, jakie towarzyszyły “Niezłomnym” oraz poczuć namiastkę patriotycznego żaru, które nosili w sercach, na wystawie prezentowane są m.in. cytaty najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych: “Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”- pisała w grypsie, krótko przed rozstrzelaniem 28 sierpnia 1946 roku 18-letnia Danuta Siedzikówna, sanitariuszka w V Brygadzie Wileńskiej AK.

“Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać” – powiedział po ogłoszeniu wyroku śmierci, wykonanym 25 maja 1948 roku, rotmistrz Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w Aushwitz-Birkenau, uczestnik powstania warszawskiego, nazwany wrogiem Polski Ludowej.

Takie słowa oddziałują na wszystkich, wywołując współczucie i patriotyczne emocje. Entuzjaści bezkrytycznie mówią: “chwała bohaterom”, ale można też usłyszeć opinie, że prawda historyczna nakazuje pamiętać, iż wśród rzeszy bohaterów zdarzały się postacie kontrowersyjne, nie przynoszące chluby towarzyszom broni. Bez wątpienia jednak wszyscy powinniśmy dołożyć starań, by w naszym życiu, na co dzień, zachowywać się “jak trzeba” – podsumowuje Wanda Ciołczyk.


Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym, które zostało ustanowione w 2011 roku, w hołdzie poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym żołnierzom drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Zobacz także: