Organizacje pozarządowe, nazywane czasami “trzecim sektorem” w odróżnieniu od sektora publicznego i przedsiębiorstw, są niezwykle potrzebne i pozytywnie postrzegane, bo funkcjonują całkowicie społecznie i ze szlachetnych pobudek. Działają na rzecz lokalnych środowisk. Pomagają i w niesieniu tej pomocy są nieocenione.

W Jaworznie zarejestrowanych jest 141 różnych tego typu organizacji. Zakres ich działalności jest bardzo szeroki, obejmuje sfery: społeczną, zdrowotną, edukacyjną, kulturalną, sportową, ekologiczną czy ochrony zwierząt. O wielu organizacjach już wielokrotnie pisaliśmy, głównie ze względu na ich wyjątkowe działania, jakie podejmują dla mieszkańców. Przypomnijmy. Pełna lista organizacji pozarządowych działających na terenie naszego miasta znajduje się na stornie internetowej jaworznickiego magistratu http://www.um.jaworzno.pl w zakładce “Organizacje pozarządowe”. Żeby przybliżyć Czytelnikom ich działalność, począwszy od tego wydania, będziemy na naszych łamach je przedstawiać. Na początek Stowarzyszenie Arete i PTTK Oddział w Jaworznie.

Stawiają na kulturę

Stowarzyszenie Arete jest młodą organizacją działającą od 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury. Zajmuje się projektowaniem stron internetowych, nagrywanie audycji radiowych, tworzeniem programów telewizyjnych, spektakli teatralnych, wydarzeń kulturalnych. Skierowane jest przede wszystkim do młodzieży, która korzysta z bogatej oferty zajęć domu kultury.

Stowarzyszenie działa po to, by wspomagać działalność domu kultury, pomagać dzieciom w przygotowaniu spektakli, realizowaniu ich projektów. To może być zakup strojów, elementów dekoracji lub po prostu przygotowanie spektaklu, nawet od strony technicznej – mówi Grzegorz Gołas, prezes Stowarzyszenia Arete.

Organizacja opiekuje się też dwoma teatrami (Teatr Oddzielny i DyeMotion), które wspomaga w przygotowaniu spektakli. Ponadto zajmuje się sprzedażą biletów na imprezy odbywające się w MDK, prowadzi kawiarenkę dla korzystających z zajęć domu kultury. Przed stowarzyszeniem nowe pomysły, projekty, bowiem w najbliższym czasie planuje przygotować musical, do którego zaangażowane będą dzieci i młodzież z całego Jaworzna. A już na czerwiec planuje premierę Teatru Oddzielnego “Ławeczkę”, w listopadzie – kolejna – na 100-lecie Odzyskania Niepodległości “Nie zginęła…”.

Aktywnie, z pożytkiem

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaworznie jest organizacją z długim stażem. W tym roku stowarzyszenie obchodzi 65 rocznicę istnienia. Któż nie korzystał z wycieczek krajoznawczych, turystyki pieszej, zawodów narciarskich czy wypoczynku dla dzieci i młodzieży przygotowanych przez PTTK.

Z bogatego zróżnicowania oferty PTTK korzystają szerokie rzesze turystów, głównie w średnim wieku. W tej formie aktywnego wypoczynku doskonale znajdują się seniorzy naszego miasta. Również w turystyce pieszej nizinnej seniorzy, jako opiekunowie, często towarzyszą młodzieży – mówi Wiesław Stachura, prezes jaworznickiego oddziału PTTK.

Od wielu lat, przy wsparciu finansowym naszego miasta, PTTK realizuje zadania edukacji i profilaktyki dla młodzieży jaworznickich szkół. Tematyczne rajdy piesze: “Szlak Architektury Drewnianej”, “Lekcje Historii z PTTK”, “Lekcje Ochrony Przyrody z PTTK” cieszą się dużym zainteresowaniem. Już 19 maja organizacja zaprasza na rajd “Forty Twierdzy Kraków”, a w czerwcu na trzydniowy wyjazd do Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Sporą popularnością cieszą się również: konkurs “Góry, nasze góry”, półkolonie turystyczne oraz Mistrzostwa Szkół Miasta Jaworzna w Slalomie Gigancie. Działania organizowane przez PTTK kładą nacisk na aktywne i edukacyjne formy wypoczynku młodzieży szkolnej, ucząc krajoznawstwa, pożytecznego i ciekawego spędzania czasu.

Tekst: ES

Komentarz Moniki Bryl, zastępca prezydenta miasta

monika-bryl-zastępca-prezydenta-jaworznaJaworznickie organizacje pozarządowe mogą liczyć na wsparcie miasta, z roku na rok pojawiają się coraz ciekawsze inicjatywy, które dofinansowujemy. Nasza współpraca nie kończy się na przyznaniu środków na realizację projektów – stowarzyszenia, fundacje aktywnie włączają się w miejskie wydarzenia, jak choćby Święto Rodziny, Tydzień Seniora. Spektrum działalności tych organizacji jest bardzo szerokie, od opieki nad osobami potrzebującymi, starszymi, rodzinami, poprzez aktywność sportową, rozgrywki ligowe, szkolenie młodzieży, harcerstwo i wiele innych obszarów, za które chcę podziękować. To właśnie dla przedstawicieli organizacji organizujemy cykliczne Fora Organizacji Pozarządowych – ze szkoleniami i poradami, ale i wymianą doświadczeń. Od dwóch lat, końcem roku, podczas wielkiej gali wybieramy “Wolontariusza Roku”. W ubiegłym roku ogłoszonych zostało 15 otwartych konkursów, w których podpisaliśmy 94 umowy na realizację zadań na kwotę ponad 3,3 mln zł.

Zobacz także: