Przed nami dobra okazja, żeby choć na jeden dzień przesiąść się z auta na rower albo do komunikacji miejskiej. W sobotę, 22 września obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu. Jaworznickie PKM już od paru lat oferuje tego dnia darmowe przejazdy właścicielom samochodów. Nasze autobusy, zwłaszcza te elektryczne, są komfortowe, może zatem warto za darmo przekonać się, czy komunikacja miejska spełnia nasze oczekiwania.

Po raz drugi ulicami Jaworzna pojedzie z tej okazji rowerowa Masa (Nie)Krytyczna. Start z Rynku o godz. 10.00. Rowerzyści będą poruszać się najważniejszymi ulicami miasta i zakończą w ogrodzie klubu MCKiS Kasztan w Jeziorkach.

Na całym świecie masa krytyczna jest symbolem walki rowerzystów o odpowiednie warunki do jeżdżenia i właściwe traktowanie ich przez kierowców. W Jaworznie sytuacja infrastrukturalna jest naprawdę dobra dla rowerzystów, więc nasz przejazd nie jest specjalnie krytyczny. Chcemy jednak przypominać cały czas kierowcom, że też jesteśmy na drogach i podkreślać,  jak ważne jest np. zachowanie bezpiecznej, półtorametrowej odległości – wyjaśnia Ewa Kulikowska, organizatorka (Nie)Krytycznej Masy.

Akcja ma również przesłanie proekologiczne: Im więcej osób wybierze rower, zamiast samochodu, tym mniej spalin wydzielanych będzie do atmosfery. Dobra infrastruktura rowerowa sprzyja temu zjawisku. Poza tym służy poprawie komfortu nie tylko cyklistów, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przykładem może być Velostrada, która lada chwila zostanie oddana do użytku i z pewnością przyciągnie część rowerzystów, obecnie korzystających z dróg. Jednym z jej zadań będzie też zachęcenie kierowców do częstszego wsiadania na rower. A w przyszłym roku do dyspozycji będzie przecież system roweru miejskiego – nie trzeba będzie nawet posiadać swojego jednośladu.

Tekst: DL

Zobacz także: