28 kwietnia w Szczakowej uczczono pamięć zamordowanych w 1942 i 1944 roku przez gestapo kolejarzy. Dla upamiętnienia zamordowanych w miejscu egzekucji w 1979 roku postawiono pomnik w kształcie obelisku.

W 1993 roku, z inicjatywy Władysława Wiśniewskiego, zamontowano dodatkowe aluminiowe ramię na pomniku, dzięki czemu uzyskano kształt krzyża. Została też dodana cierniowa korona – symbol męczeństwa. W 1998 roku w obecności rodzin pomordowanych odsłonięta została pamiątkowa tablica z nazwiskami ofiar i sentencją – W hołdzie powieszonym przez niemieckiego okupanta. Pomnik uznany został za miejsce pamięci narodowej. W każdą rocznicę tego okrutnego mordu mieszkańcy miasta spotykają się pod pomnikiem, aby oddać cześć zamordowanym kolejarzom.

Hołd poległym bohaterom złożył Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, Pełnomocnik Prezydenta Łukasz Kolarczyk, a także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna, Towarzystwa Przyjaciół Maczek, organizacji kombatanckich, instytucji i stowarzyszeń, koło emerytowanych kolejarzy, przedstawiciele służb miejskich, harcerze jaworznickiego hufca i Harcerskiego Kręgu Seniorów, zespoły śpiewacze Szczakowianki i Dobrzanki, pracownicy MCKiS oraz uczniowie jaworznickich szkół.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem zebrani przy dźwiękach orkiestry Tauron Wydobycie przemaszerowali do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza w intencji zamordowanych kolejarzy. Po mszy uroczystości przeniosły się do Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Tu odbyło się spotkanie z przybyłymi na tę rocznicę delegacjami.