Festiwal im. Jeremiego Przybory “Niebywalencja”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2015 r. w Krakowie, zmienia siedzibę. W tym roku fani tego niezrównanego artysty, twórcy Kabaretu Starszych Panów, spotkają się 17 i 18 listopada w Jaworznie!

W ten sposób do wielu niezwykle ciekawych imprez kulturalnych, organizowanych w naszym mieście, dołącza jeszcze jedna, która po swojej pierwszej krakowskiej edycji rozpoznawana jest wśród artystów kabaretowych w całej Polsce.

Wydarzenie, którego inicjatorem jest krakowskie Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, narodziło się w Krakowie w stulecie urodzin Jeremiego Przybory. Teraz miastem, które okazało się dla festiwalu najbardziej gościnne, jest Jaworzno. Bardzo udana impreza przenosi się na dwie jaworznickie sceny: Centrum Kultury Teatru Sztuk (gdzie 17 listopada odbędzie się część konkursowa) i Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków (koncert galowy 18 listopada). Współorganizatorem jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Tytułowa Niebywalencja to wyjątkowe miejsce, które pojawia się w musicalu “Piotruś Pan” z tekstem Jeremiego Przybory. I taki, wyjątkowy charakter, festiwalowi chcą nadawać jego pomysłodawcy ze stowarzyszenia PAKA. Podkreślają, że specyficzne połączenie inteligencji i komizmu w tekstach Przybory, jego niezłośliwy, tolerancyjny humor to antidotum na wszechobecną bylejakość.

Bardzo się cieszę, że festiwal odbędzie się właśnie u nas. Piosenki Jeremiego Przybory, które niosą z sobą lekki, delikatny, nieagresywny humor, są szczególnie w dzisiejszym świecie dużym ewenementem ze względu na swoją subtelność, na niezwykłą błyskotliwość ich formy. To bardzo ważne, żeby tę twórczość pielęgnować, a właśnie dzięki takim wydarzeniom, jak festiwal “Niebywalencja” udaje się to robić – zaznacza Ewa Sałużanka, dyrektor CK Teatru Sztuk.

Pierwszy dzień imprezy to koncert “Herbatka z Przyborą”, w którym zaprezentują się uczestnicy konkursu. Część konkursowa ma odbyć się w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich artyści będą musieli wykonać jakiś utwór z repertuaru Jeremiego Przybory. Druga jest dla tych, którzy chcą zaprezentować autorskie programy inspirowane twórczością mistrza. Drugiego dnia imprezy organizatorzy zapraszają na galowy koncert laureatów oraz przygotowany przez Magdę Umer i grupę teatralną Mumio spektakl “Przybora na 102”.

Tekst: DL

plakat-promujący

Zobacz także: