Jaworzniccy uczniowie, przedstawiciele organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i władz miasta spotkali się 30 listopada podczas Dnia Pamięci, zorganizowanego w CK Teatrze Sztuk.

To inicjatywa rozpoczęta i organizowana przez wiele lat przez śp. kpt. Stanisława Nowakowskiego, prezesa jaworznickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Osiem lat temu organizacją spotkań zajęło się Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, której prezesem jest historyk Rafał Soból.

Nasze stowarzyszenie właściwie powstało z inicjatywy kpt. Nowakowskiego właśnie po to, żeby zadbać o pamięć o Armii Krajowej w Jaworznie. Na początku głównym założeniem, które nam przyświecało podczas organizacji Dni Pamięci, było umożliwienie spotkania młodzieży z kombatantami AK. Niestety, wszyscy ci bohaterowie już od nas odeszli i dwa lata temu musieliśmy zmienić formułę. Chcemy jednak ciągle przypominać naszej młodzieży o tym, czym była AK, chcemy też, żeby wydarzenia z 1 grudnia 1943 roku były im znane – wyjaśnia Rafał Soból.

1 grudnia 1943 roku została w Jaworznie przeprowadzona przez gestapo akcja likwidacyjna grupy “Jastrząb” XX Batalionu Szturmowego AK. Życie straciło 10 żołnierzy, a kolejnych 90 zostało aresztowanych. Większość z nich później trafiła do obozów koncentracyjnych.

Dzień Pamięci połączony jest z konkursem historycznym dla szkół, który w tym roku odbył się pod hasłem “Witam Cię, Polsko!” i wyjątkowo odnosił się do rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Piątkową uroczystość uświetnił wytęp uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Tego dnia harcerze złożyli też kwiaty i zapalili znicze na grobie żołnierzy AK, na Cmentarzu Pechnickim.

Tekst: Dawid Litka