Na półmetku wakacji uczniowie zdążyli zapewne już zapomnieć o następstwach ruchu obrotowego Ziemi, okolicznościach walki o Inflanty, zasadach dynamiki czy tajemnicach trójkąta równobocznego. Z pewną ulgą zapomnieć o tym zdążyli też rodzice. Mało tego, i jedni, i drudzy o zakończeniu wakacji myślą z pewną obawą. No bo generalnie trudno niecierpliwie czekać na pierwszy wrześniowy dzwonek i wszystko, co nierozerwalnie się z tym wiąże, a więc pobudki o świcie, klasówki, stres i odrabianie lekcji.

Tymczasem jaworznicki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w czasie wakacji przeżywa prawdziwe oblężenie. Mimo że – jak sama nazwa wskazuje – jest ośrodkiem edukacyjnym, to nie brakuje chętnych, by spędzić tam czas wolny od szkolnej nauki.

Choć pewnie niewielu uczniów w czasie wakacji z własnej woli otwiera podręcznik fizyki, to żeby obejrzeć, a nawet samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, które są tam opisane, ustawiają się kolejki zainteresowanych. I właśnie takie naukowe atrakcje są znakiem rozpoznawczym jaworznickiej GEOsfery. Mimo pełni lata chętni na organizowane tam zajęcia i warsztaty ustawiają się w kolejkach. Rzesze jaworznian spacerują też po prostu po ośrodku, oglądając kwitnące rośliny w ogrodzie sensorycznym, czy śledząc etapy rozwoju Ziemi.

Szczególnie tłoczno było w Geosferze ostatnio, bo w ramach jubileuszowych obchodów do ośrodka przyjechał Naukobus z Centrum Nauki Kopernik. Tłumy jaworznian i mieszkańców sąsiednich miast skorzystały też z zaproszenia na urodzinowy piknik, gdzie można było między innymi obejrzeć pokazy fizyczne, które przygotował dr Jerzy Kubacki z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, czy obejrzeć zbiory Państwowego Instytutu Geologicznego. Były też warsztaty z robotyki i sportowy trening. Było naukowo i rozrywkowo, na dodatek w pięknych okolicznościach przyrody, czyli tak jak zazwyczaj bywa w GEOsferze.

I chyba właśnie to sprawia, że ośrodek stał się jednym z ulubionych miejsc jaworznian i mimo wakacji, wciąż tętni życiem. Tymczasem pracownicy GEOsfery obiecują, że kolejne atrakcje w ich ośrodku ruszą już niebawem. Ośrodek jest otwarty dla zwiedzających siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: