W piątek, 14 października, świętować będziemy Dzień Edukacji Narodowej. To święto wszystkich osób związanych z edukowaniem młodych ludzi, ale świętują przede wszystkim nauczyciele. W Jaworznie wielu jest takich, dla których praca z dziećmi i młodzieżą jest prawdziwą pasją, toteż wychodzą daleko poza sztywny plan lekcji. Z okazji ich święta zaprezentujemy kilka z wielu dobrych przykładów jaworznickich nauczycieli, którzy energią do działania zarażają uczniów nie tylko w szkolnych murach.

Na lekcji i na zbiórce

Kinga Jędrzejek jest nauczycielem wychowania fizycznego i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 19 w Jeziorkach, a także komendantką jaworznickiego hufca ZHP. Z powodzeniem godzi obowiązki zawodowe z tymi, które wiążą się z kierowniczą funkcją w harcerstwie. – Obie te sfery łączą się ze sobą, co jest dla mnie sporym ułatwieniem – zaznacza pani Kinga. – Ale muszę przyznać, że jest to jednocześnie duże wyzwanie czasowe, zwłaszcza że gdy coś robię, angażuję się w to na sto procent – dodaje.

Jest harcerką od 8. roku życia, a jaworznickim hufcem kieruje już drugą kadencję. Miłość do harcerstwa od lat zaszczepia w kolejnych rocznikach maluchów. Również w SP 19 aktywnie działa harcerski szczep.

A jako że pasja przechodzi z pokolenia na pokolenie, to harcerzami są także dzieci pani Kingi. – Wstąpiły do harcerstwa z własnej woli, a nie za moją namową – uśmiecha się komendantka. – Cieszę się, że wybrały tę drogę. Bycie harcerzem to wspaniała lekcja życia. Uczy samodzielności, zaradności, umiejętności współpracy w grupie, bycia liderem. Obecnie do naszego hufca należy 350 osób. Zachęcam, by również inni dołączyli do nas – zaprasza.

Obecnie harcerze przygotowują się do jesiennej wyprawy. Będzie nią rajd górski, który jest zaplanowany na 22 października. Z kolei w SP 19 uczniowie wezmą udział w czwartek, 13 października, w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Plenerowe spotkanie odbędzie się z okazji Święta Edukacji Narodowej.

 

Zadyrygowani to dzieło Natalii Smagacz | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Z miłości do muzyki

Swoją pasją zaraża uczniów również Natalia Smagacz, która uczy muzyki w czterech jaworznickich podstawówkach. Zamiłowanie do muzykowania obudziła w niej przed laty nauczycielka śpiewu. – Podobne jej osoby spotkałam później także w Akademii Muzycznej. Dzięki nim jeszcze mocniej zapałałam miłością do muzyki. Cieszę się, że teraz i ja mogę zaszczepiać tę pasję w swoich uczniach – podkreśla.

Na studiach jaworznianka brała udział w rozmaitych inicjatywach. Zdobywała też doświadczenie w zakresie dyrygentury w różnych grupach muzycznych.

To z inicjatywy Natalii Smagacz powstała w Jaworznie orkiestra. Pomysł na Zadyrygowanych, pod taką bowiem nazwą występują artyści, powstał w głowie pani Natalii w momencie, gdy odkupiła zapisy nutowe po zlikwidowanej orkiestrze jaworznickiej elektrowni.

Do współpracy zaprosiła koleżanki i kolegów po fachu oraz dzieci i młodzież, w tym, w dużej mierze, uczniów i absolwentów szkół muzycznych. To m.in. skrzypkowie, fleciści, saksofoniści, perkusiści, alciści czy basiści. W szybkim tempie do orkiestry wstąpiło kilkadziesiąt osób. Oprócz instrumentalistów grupę zasilili też wokaliści.

Zadyrygowani przygotowują się już do kolejnego występu, tym razem z okazji Narodowego Święta Niepodległości. – Zapraszamy serdecznie do Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Stałym 16 listopada o godz. 17.30. Wstęp wolny – informuje pani Natalia.

A już w ten weekend Zadyrygowani pojadą na warsztaty muzyczne do Krakowa, gdzie od piątku do niedzieli będą szlifować swoje umiejętności pod okiem artystów i pedagogów.

Ewa Szpak uwielbia pracę z młodymi artystami | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Pociąg do sceny

W Jaworznie głośno jest też o MDKowskim Błysku. Ta grupa wystawiła już dwa spektakle na deskach sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. Skupiona w aktorskiej, rozśpiewanej i roztańczonej ekipie młodzież wcieliła się w postacie ze słynnego musicalu „Grease” i za swoją grę została nagrodzona owacjami na stojąco. Młodsi aktorzy Błysku byli z kolei rewelacyjni w innym muzycznym widowisku – „Królu Lwie”.

Oba spektakle stworzyła i wyreżyserowała Ewa Szpak, nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym i instruktor MDK. – Zaczęło się od udanego spektaklu pt. „Piękna i Bestia”, którą wystawiłam w ramach warsztatów z moimi uczniami. Ten pierwszy sukces dodał nam skrzydeł. Obecnie mamy za sobą 6 spektakli i przygotowujemy kolejne – przyznaje Ewa Szpak. – Ogromnym wsparciem we wszystkich tych przedsięwzięciach byli i nadal są dla mnie również inni nauczyciele i instruktorzy – dodaje.

Świetny kontakt, który ma z młodymi ludźmi, sprawia, że młodzież chętnie bierze udział w jej inicjatywach, a do zespołu wciąż dołączają nowe osoby. Obecnie w Błysku jest grubo ponad 50 młodych artystów.

Praca z młodzieżą daje jaworznickiej polonistce dużo radości. Mówi, że młodzi ludzie inspirują ją i zarazem zadziwiają. – Źródłem inspiracji jest dla mnie ich świeże spojrzenie na otaczający świat. Z kolei przyczyną zadziwienia jest to, że wbrew krzywdzącym opiniom, jakoby nastolatków nie interesowało nic, poza światem nowych technologii, ja mam wielkie szczęście do młodzieży, która chce się angażować, jest kreatywna, działa, ma pasje, z którą można podyskutować o sztuce. Jestem z nich dumna – dodaje.

Marek Badowski należy do Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zaszczepia patriotyzm

Marek Badowski, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i techniki w Szkole Podstawowej nr 13, to jeden z inicjatorów Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych. W przygotowywanie patriotycznej rywalizacji angażuje się również Jacek Łoś, nauczyciel z jaworznickiego CKZiU.

– Pomysł na organizację konkursu jest pokłosiem moich obserwacji. Zauważyłem, że nie wszyscy uczniowie wiedzą, jak mają się zachować podczas ważnych uroczystości wobec sztandaru, co należy robić, będąc w poczcie sztandarowym. Aby temu zaradzić, wpadłem na pomysł konkursu. Dzięki rywalizacji i atrakcyjnym nagrodom dzieci i młodzież mocniej przykładają się do nauki, pilniej trenują – opowiada nauczyciel. – Tak się dzieje. Z roku na rok poczty radzą sobie coraz lepiej – przyznaje.

Patriotyczne wartości Marek Badowski przekazuje uczniom również jako członek Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. O swojej pasji nie tylko mówi podczas szkolnych zajęć, ale też prezentuje ją podczas miejskich uroczystości i corocznych wyjazdów do Tarnowa, gdzie młodzież odwiedza, wraz ze sztandarami, Cmentarz Legionistów w Łowczówku.

Ostatnia taka wycieczka miała miejsce we wtorek, 11 października. Jaworznianie gościli też w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie i spotkali się z wójtem gminy Pleśna i jego współpracownikami.

Jak podkreśla Grzegorz Stano, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie, w naszym mieście nauczycieli z pasją nie brakuje i podobnych przykładów, jak te, przytoczone w naszym artykule, jest o wiele więcej. – Każdy nauczyciel z pasją robi to, czym żyje, co go napędza, i przenosi tę swoją działalność również poza szkolne mury, gdzie udziela się społecznie, staje się animatorem kultury – wyjaśnia dyrektor PPP. – A kontakt z dziećmi, młodzieżą napawa go energią do działania, co jest też z korzyścią dla uczniów. Nie do przecenienia bowiem jest to, że dzięki wspólnym inicjatywom z nauczycielem, młodzi ludzie rozwijają się, mają poczucie, że zaczynają być postrzegani jako osoby, które mają coś do powiedzenia – zaznacza.

Jak dalej podkreśla, tacy nauczyciele są lokomotywą jaworznickiej edukacji. – A Dzień Edukacji Narodowej to wspaniała okazja, by docenić ich pracę – podsumowuje Grzegorz Stano.

Anna Zielonka-Hałczyńśka

Kinga Jędrzejek zaszczepia w dzieciach i młodzieży pasję do harcerstwa
| fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: