Od dziś, 10 stycznia, do soboty, 12 stycznia trwać będą przesłuchania do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który od 25 lat odbywa się w Będzinie.

Jest to największy kolędowy przegląd w Polsce, podczas którego wystąpią najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy. A 13 stycznia, w niedzielę, o godz. 16 odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie koncert galowy. Podczas tych trzydniowych przesłuchań, jak i koncertu podsumowującego można usłyszeć piękne kolędy i pastorałki – te tradycyjne polskie, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycje nowoczesne, w różnorakich aranżacjach, wykonanych na wysokim poziomie.

Ten lubiany i popularny od ćwierć wieku konkurs miał swój początek w Jaworznie. Bo to właśnie w naszym mieście od wielu lat odbywają się eliminacje regionalne. Każdego roku, od szesnastu lat, na początku grudnia trwają przesłuchania uczestników, którzy przyjeżdżają z wielu miast Śląska, południowych stron Polski.

W tym roku w ciągu 5 dni wystąpiło w naszym mieście 149 podmiotów wykonawczych, czyli ponad 1200 uczestników z różnych kategorii wiekowych: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, III klas gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, przybyłych z diecezji sosnowieckiej, Śląska, Małopolski. Wyłoniono laureatów pierwszych trzech miejsc, wyróżnień w każdej kategorii wiekowej. Przyznano także najważniejszą nagrodę “Złotą Kantyczkę”.

Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas koncertu galowego, który odbył się 20 grudnia w MDK – organizatora eliminacji. W obecności znamienitych gości: ks. bp. Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej Piotra
Skuchy, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusza Kaczmarka, radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Marii Materli, Naczelnik Wydziału Edukacji Ireny Wojtanowicz-Stadler i ks. kapelana Piotra Nogi, również rodzin i przyjaciół wyróżnionych mieliśmy okazję wysłuchać kolęd, pastorałek, pieśni religijnych, wykonywanych przez laureatów pierwszych miejsc: kapelę podwórkową “Old Bobrorze”, Alicję Bąk, Małgorzatę Piegzik, Wesołe Jedyneczki, Wiktorię Siudyk, Kingę Kasprzyk, Akademię Schola Gaudete, Magdalenę Wydriński, Zosię Tabak i Natalię Siekierkę, która otrzymała Grand Prix konkursu, czyli “Złotą Kantyczkę”. Jest to młoda, obiecująca katowiczanka o pięknym, anielskim głosie. Zwyciężczyni wykonała pieśń “Oto dziś narodziła się miłość”, którą oczarowała publiczność. To właśnie Natalia i dziewięcioro innych wykonawców zostało wytypowanych do międzynarodowego etapu konkursu w Będzinie, wśród nich jaworznianka – Alicja Bąk.

Tekst: ES