Ponad 60 nagród i dyplomów zostało wręczonych podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej w CK Teatrze Sztuk w piątek, 12 października.

Co roku prezydent Jaworzna przekazuje swoje nagrody pedagogom za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Tym razem otrzymały je 42 osoby. Oprócz tego jaworznickim nauczycielom zostały przyznane Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Zostaną one wręczone podczas gali w Śląskim Kuratorium
Oświaty, ale w piątek laureaci otrzymali dyplomy z gratulacjami oraz kwiaty od prezydenta Pawła Silberta i posła Dariusza Starzyckiego, od którego każdy nauczyciel otrzymał też list gratulacyjny oraz książkę pt. “Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka.

Po wręczeniu nagród i gratulacji głos zabrali gospodarz uroczystości, prezydent Paweł Silbert oraz Maciej Brül, przewodniczący jaworznickiej NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, a także Monika Łazowska, prezes lokalnego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

To był następny dobry rok dla oświaty w naszym mieście. Choć od paru lat wieszczy się, że będzie gorzej, u nas jest coraz lepiej. Oczywiście nie bez różnych problemów i trudności, ale lepiej – zaznaczył Maciej Brül. W imieniu nagrodzonych nauczycieli wypowiedziała się Maria Świat, była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22.  To właśnie ta chwila utwierdza nas w przekonaniu, że warto być dobrym nauczycielem. Pozwala nam na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, zastanowić, by jeszcze lepiej działać w kierunku, do jakiego jesteśmy stworzeni – zauważyła pedagog.

Po oficjalnej części przed uczestnikami zaprezentowali się wokalista Piotr Tłustochowicz (finalista programu The Voice of Poland) z akompaniamentem Romana Jońcy.

Tego dnia uroczystości z udziałem władz miasta odbyły się też w Szkole Podstawowej nr 22 w Jeleniu i Szkole Podstawowej nr 20 w Byczynie. Placówki odwiedził m.in. Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta miasta.

Święto Edukacji, to dla mnie zawsze szczególny czas, ponieważ z zawodu jestem nauczycielem. Całe moje życie zawodowe związane było z edukacją. Również teraz, kiedy odpowiadam za oświatę w mieście, nadal bardzo identyfikuję się z tym środowiskiem. Dlatego z głębi serca składam państwu życzenia wszystkiego, co najlepsze – mówił do nauczycieli wiceprezydent.

Przypomniał też, że ten dzień to święto całego środowiska związanego z oświatą: nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół, ale też pracowników Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego czy Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych.

15 października Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna, odwiedziła Powiatową Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą. Wizyta była okazją do złożenia najlepszych życzeń wszystkim pracownikom placówki z okazji ich święta.

W Dniu Edukacji Narodowej składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, niesłabnącej kreatywności i niewyczerpanej siły do mierzenia się z wyzwaniami codzienności. Jednocześnie gratuluję tak wielu udanych działań dydaktycznych, świetnych pomysłów na zaangażowanie wychowanków m.in. w ramach miejskich pikników pod nazwą “Aktywne Dzielnice” oraz tego, że niezależnie od okoliczności jesteście Państwo zawsze pełni uśmiechu i pogody ducha – mówiła Monika Bryl.

Przy okazji pani prezydent obejrzała świeżo wyremontowane pomieszczenia. Uczestniczyła też w spotkaniu, podczas którego Elżbieta Motyka, dyrektor placówki, uhonorowała z okazji jubileuszu pracy panie: Józefę Adamowicz, Jolantę Szynowską, Ewelinę Olejniczak oraz Edytę Wiśniewską. Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: