Krajowe i zagraniczne oferty pracy, praktyk i staży, propozycje wolontariatu, a także wskazówki i porady ekspertów w kwestii przygotowania jak najlepszych dokumentów aplikacyjnych – to wszystko można było odnaleźć podczas tegorocznej edycji Wakacyjnych Targów Pracy. Były też ciekawe prelekcje, treningi autoprezentacji, testy samooceny i nawet pokaz akrobatyczny.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią targowa impreza odbyła się na jaworznickim Rynku, w poniedziałek, 28 czerwca. – Podczas Wakacyjnych Targów Pracy, które w tym roku odbywają się pod hasłem #Praca #Pasja #Wakacje, prezentujemy propozycje pracy stałej i wakacyjnej. Mamy oferty od pracodawców z Jaworzna i sąsiednich miast – wyjaśnia Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie.

Jaworznianie chętnie porównywali oferty pracodawców. Wśród osób odwiedzających poniedziałkowe targi byli nie tylko uczniowie i studenci, ale też dorośli mieszkańcy miasta.
Mam pracę, ale nie jestem z niej zadowolony. Trochę przeszkadzają mi dojazdy, a trochę organizacja zadań, jakie tam wykonuję, dlatego postanowiłem zajrzeć na targi. Chciałem się zorientować, jakie mam szansę na znalezienie ciekawszego zajęcia – wyjaśnia Robert Kostro z Jaworzna.

Specjaliści przekonują, że mimo pandemicznych problemów przedsiębiorców pracownicy wciąż są w cenie.

Nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Pandemia tego nie zmieniła. Pracodawcy wciąż są zainteresowani pozyskaniem nowych pracowników – podkreśla Łukasz Curyło.

Jaworzniccy przedsiębiorcy potwierdzają. – Nie jest łatwo znaleźć pracownika, który miałby powołanie, byłby mocno zaangażowany. Na rynku pracy brakuje piekarzy z kwalifikacjami, dlatego stawiamy na edukację. Przyjmujemy ludzi, których przyuczamy do zawodu. Z takiej grupy zawsze ktoś zostanie – mówi Stanisław Bigaj, właściciel jednej z jaworznickich piekarni.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie już planują kolejne przedsięwzięcia. Jesienią odbędzie się kolejna edycja Jaworznickiego Dnia dla Biznesu. To już tradycyjnie okazja do spotkań i rozmów przedstawicieli sektora publicznego i pracodawców. Uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, dyskutują o nowych trendach w biznesie i sposobach pozyskiwania pracowników.

Grażyna Dębała

Wakacyjne Targi Pracy przyciągnęły na Rynek wielu jaworznian | fot. Grażyna Dębała