Już po raz trzeci w Jaworznie odbędzie się festiwal Spotkań z Tradycją RegionAle. To niezwykłe święto, kiedy na jednej scenie spotykają się zespoły promujące kulturę małopolską i śląską.

Zainteresowanie poprzednią edycją jaworznickiego festiwalu było tak duże, że sala Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego pękała w szwach. W tym roku organizatorzy zdecydowali więc, że RegionAle odbędzie się na Rynku. Festiwal zaplanowano na 30 czerwca.

Poprzez RegionAle pokazujemy, że żyjemy na styku kultur małopolskiej i śląskiej. Te wpływy widać w naszych regionalnych strojach, mowie czy zwyczajach. Chcemy pokazywać i promować ich bogactwo i różnorodność – tłumaczy Barbara Halaś, kierownik działu kultury Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, inicjatorka RegionALE.

W tym roku na scenie zaprezentują się wszystkie jaworznickie zespoły śpiewacze. W sumie to dziewięć grup. Występy przygotują Jaworznianki, Byczynianki, Borowiacy, Jelenianki, Dobrzanki, Ciężkowianki, Dąbrowianki, Jeziorczanki i Szczakowianki. Na Spotkania z Tradycją do Jaworzna przyjadą też artyści zza między. Na scenie już kolejny raz zaprezentuje się Kapela Kosztowioki, prowadzona przez Krystynę Gomółę. Podczas poprzedniej edycji RegionAle grupa zyskała wielkie uznanie publiczności.

Natomiast po raz pierwszy na jaworznickiej scenie zaprezentuje się Zespół Regionalny “Zbyrcoki”, kapela z Małopolski. Zespół promuje kulturę i tradycję ludową regionu Podbabiogórza. Jego nazwa związana jest z przeszłością wsi, która słynęła w ich okolicy z tradycji pasterskich. “Zbyrcok” to po prostu metalowy dzwonek zawieszany na szyi owiec.

Organizatorzy zapraszają wszystkich jaworznian do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Poprzednie edycje organizowaliśmy w szczakowskim Domu Kultury, ale w ubiegłym roku okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że nie dla wszystkich chętnych wystarczyło miejsc. To właśnie dlatego tym razem spotkamy się na jaworznickim Rynku. Serdecznie zapraszamy – zachęca Barbara Halaś.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: