W sobotę, 22 maja, jaworznianie wspólnie uporządkują teren przystani kajakowej przy Białej Przemszy. To piękne miejsce, które niestety jest regularnie dewastowane. Do wspólnej akcji sprzątania staną urzędnicy z jaworznickiego magistratu, kajakarze z Fundacji Tołhaj GDK oraz mieszkańcy naszego miasta.

Planujemy zorganizowanie zbiórki dla wszystkich zainteresowanych w punkcie kajakowym w Długoszynie. Widzimy się o godzinie 17. Jeśli ktoś ma przydatny sprzęt, jak na przykład grabie, to warto go ze sobą zabrać – zapowiada Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Urzędnicy planują nie tylko zebranie śmieci, ale też naprawienie zniszczonych elementów infrastruktury. Specjalna ekipa naprawi uszkodzone ławki i stoliki. Skoszona zostanie trawa i uprzątnięta piaszczysta plaża. Po zakończeniu porządków teren przystani ma się stać atrakcyjny nie tylko dla kajakarzy, ale też dla plażowiczów. – To piękne miejsce, gdzie można wypoczywać w bliskim kontakcie i zgodzie z przyrodą. Rzeka w tym miejscu nie jest głęboka, ale nurt jest dość silny. Myślę, że warto pokazać i promować to miejsce wśród jaworznian. Jeśli stanie się ono bardziej popularne i więcej osób będzie tam bywać, by cieszyć się pięknem przyrody, to być może dewastacje nie będą tam aż tak częste – podkreśla Marcin Tosza.

Wandale zniszczyli otoczenie przystani | fot. Materiały UM Jaworzno

Kajakarze wysoko cenią walory jaworznickiego odcinka Przemszy. – Biała Przemsza to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Jest fantastyczna i urokliwa, z dużą ilością wody. To doskonałe miejsce dla początkujących kajakarzy i dla takich, którzy już świetnie sobie radzą. Poza tym to najczystsza rzeka w Polsce. Na pewno warto ratować jaworznicką przystań kajakową – podkreśla Mariusz Sikora z Fundacji Tołhaj GDK.

Bardzo możliwe, że jaworznicki odcinek Przemszy już wkrótce stanie się bardzo popularny wśród kajakarzy. Wszystko wskazuje na to, że w lokalnych rzekach – Sztoła, Babia i Biała – poziom wody może się wkrótce mocno obniżyć. Wszystko z powodu poważnych zmian infrastrukturalnych. – Kopalnia Olkusz-Pomorzany ZGH Bolesław zakończyła wydobycie rudy cynku. Cały kompleks wydobywczo-przeróbczy cynku czekają teraz spore zmiany, które nie zostaną bez wpływu na nasze rzeki. Wkrótce przestaną bowiem pracować pompy, co sprawi, że wody w niektórych rzekach może być nawet o połowę mniej. Na szczęście na jaworznickim odcinku Przemszy te zmiany nie powinny być tak dotkliwe – mówi Marcin Tosza.

Grażyna Dębała

Zeszłoroczny spływ Białą Przemszą cieszył się wielkim powodzeniem | fot. Archiwum MCKiS