Dwa ciekawe wydarzenia zanotowała niedawno “Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna. W marcu salę koncertową tej instytucji “opanowały” przedszkolaki podczas VII Artystycznego Festiwalu Przedszkolnego “Muzyką Malowane”. Jest on organizowany z inicjatywy “Archetti”, przy wsparciu Przedszkola Miejskiego nr 19. Mali artyści mogli zaprezentować swoje talenty w konkursach: plastycznym, tanecznym, muzycznym, teatralnym lub recytatorskim. Tegorocznym motywem przewodnim konkursu plastycznego była “Wiosna” z “Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, natomiast w pozostałych konkursach uczestnicy mogli przygotować występy o dowolnej tematyce. Festiwal po raz kolejny wzbudził ogromne zainteresowanie. Wzięło w nim udział ponad 500 dzieci z 24 miejskich przedszkoli publicznych i niepublicznych z Jaworzna, Mysłowic, Sosnowca i Chrzanowa.

“Archetti” powróciła też na arenę muzycznej rywalizacji. Od razu poszerzyła swój dorobek o ważną i prestiżową nagrodę. Tym razem jaworzniccy muzycy udali się do Bydgoszczy, gdzie zaprezentowali się podczas organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Smyczkowych. “Archetti” wykonała “Koncert na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz oraz I część “Serenady E – dur na orkiestrę smyczkową” Antonina Dvoraka. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr. hab. Kaia Bumanna oraz Jouzasa Domarkasa zadecydowało o przyznaniu jaworznickiej orkiestrze drugiej nagrody.

Zarówno festiwal, jak i nasz udział w bydgoskim konkursie nie odbyłyby się bez udziału darczyńców, takich jak firma Biuro Land, która ufundowała nagrody dla przedszkolaków w konkursie plastycznym czy Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej oraz Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, dzięki którym nasi muzycy pojechali do Bydgoszczy. I za to wsparcie serdecznie dziękujemy – podkreśla Marzenna Synowiec, dyrektor “Archetti”.

Najbliższe koncerty orkiestry odbędą się 12 kwietnia w Bytomiu i 3 maja w Jaworznie. Szczegóły na stronie www.archetti.pl.

Tekst: DL