Warsztaty i pokazy naukowe, ścianka wspinaczkowa, kącik malucha, pieczenie kiełbasek, gra terenowa. Wiele atrakcji czekało na jaworznian w GEOsferze, gdzie w piątek, 3 września, odbył się piknik na pożegnanie lata. Podczas imprezy wiceprezydent Jaworzna, Łukasz Kolarczyk, wręczył dyplomy uczestnikom Letniej Akademii Odkrywcy. Zainaugurowano także projekt GEOsfera II. W jaworznickim ośrodku powstanie też niebawem pierwsze w Polsce mobilne laboratorium meteorologiczne.

Piknik naukowy zgromadził w GEOsferze całe rodziny. Wśród gości ośrodka byli też absolwenci akademii dla małych odkrywców. – Mam nadzieję, że będziecie ambasadorami tego miejsca, jak i całego Jaworzna, i to nie tylko w części naukowej, ponieważ nasze miasto rozwija się w wielu obszarach – podkreślił wiceprezydent Kolarczyk. – Cieszy nas to, że GEOsfera, która jest jaworznicką perełką, stała się nie tylko turystyczną atrakcją, ale także ważnym punktem na mapie edukacyjnej regionu i całej Polski – dodał.

Zajęcia w ramach Akademii odbywały się przez całe wakacje. Dzieci brały udział w szeregu spotkań naukowych, m.in. na temat skamieniałości, dinozaurów czy roślinności ośrodka. Dowiadywały się też, skąd biorą się chmury, i tworzyły przewodnik wędrowca. Za ukończenie Akademii uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Podczas piątkowego pikniku miasto wystartowało też z projektem, dotyczącym zagospodarowania drugiej części kamieniołomu Sodowa Góra. Idea jest taka, aby jaworznicki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej został powiększony o obszar, w którym znajduje się dawny skład materiałów wybuchowych, czyli tzw. prochownia. Miasto chce stworzyć tam muzeum historii geologicznej Ziemi i górnictwa.

Tymczasem w ośrodku można już obejrzeć wystawę projektów, przygotowanych przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To na razie tylko propozycje, które w przyszłości mogą stać się inspiracją dla głównego projektanta.

Studenci wykazali się w swoich pracach olbrzymią kreatywnością. Członkom rady programowej GEOsfery szczególnie spodobał się pomysł Małgorzaty Kosałki i Sabiny Prędki. – Chciałyśmy w ciekawy sposób opowiedzieć o dziejach tego miejsca, zaprosić do podróży przez całą GEOsferę. Postawiłyśmy na światło, ponieważ brakuje go w ciemnych tunelach prochowni – tłumaczą studentki.

Jak podkreślają jaworzniccy urzędnicy, gdy tylko powstanie docelowy projekt drugiej części ośrodka, miasto będzie występować o środki zewnętrzne na stworzenie muzeum. – Mamy wielką nadzieję, że dzięki gospodarskiemu oku pana prezydenta, z powodzeniem będziemy mogli rozpocząć realizację przedsięwzięcia i już za kilka lat korzystać z zasobów muzeum – przyznała Agnieszka Chećko, szefowa GEOsfery.

Inauguracja muzealnego projektu to jedno z dwóch przedsięwzięć, zainaugurowanych podczas piątkowego pikniku naukowego w ośrodku. Podczas imprezy wiceprezydent Łukasz Kolarczyk przekazał na ręce naukowców z Uniwersytetu Śląskiego deklarację dalszej współpracy naukowej. Dzięki umowie między uczelnią i gminą rozpocznie w naszym mieście działalność pierwsze i jedyne w Polsce laboratorium mobilne do badań zanieczyszczenia atmosfery. Umieszczone w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze, będzie rozpoczynać eskapady właśnie z terenu GEOsfery. – W ramach laboratorium będziemy prowadzić badania powietrza, zmian klimatu i szukać sposobów zapobiegania negatywnym zjawiskom, ochrony atmosfery przed szkodliwymi czynnikami – wyjaśniła prof. Mariola Jabłońska z Laboratorium Atmosfery Uniwersytetu Śląskiego.

Naukowcy zorganizowali pierwszy rejs właśnie podczas piątkowego pikniku. Start balonu był dla jaworznian nie lada atrakcją.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Pokazy naukowe w GEOsferze | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: