Jaworznicka młodzież znów błyszczała na musicalowej scenie. Nastoletni artyści z grupy MDKowski Błysk, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury, oczarowali widzów swoim wykonaniem wielkiego hitu wszech czasów, musicalu „Grease”.

Premiera na deskach sali widowiskowej w MDK miała miejsce 22 maja. Spektakl, który stworzyła i wyreżyserowała Ewa Szpak, nauczycielka i instruktorka MDK, został nagrodzony gromkimi owacjami. W najbliższy poniedziałek, 6 czerwca, Błysk pokaże swój drugi premierowy musical. W „Królu Lwie” wystąpią młodsi artyści.

Będzie kolorowo, magicznie. W tym spektaklu zrezygnowaliśmy ze scenografii. Ogromną rolę odegrają natomiast światło i niesamowicie kolorowe stroje. W poniedziałek do południa zagramy dla zaproszonych szkół i przedszkoli, a o godz. 18 wystąpimy dla każdego fana Simby czy Nali – podkreśla Ewa Szpak, reżyserka i scenarzystka obu widowisk.

Na pomysł realizacji musicali z młodzieżą pani Ewa wpadła trzy lata temu po udanym spektaklu pt. „Piękna i Bestia”, którą reżyserka wystawiła własnym sumptem, w ramach warsztatów ze swoimi uczniami. Młodych ludzi nie trzeba było namawiać do udziału w teatralnych przedsięwzięciach. Dziś jest ich już ponad 50. Grają, śpiewają i tańczą, a przy tym świetnie się bawią i są dla siebie jak rodzina. Od tego roku grupa występuje pod nazwą MDKowski Błysk.

Grupa ma na koncie już 5 spektakli. Za pierwszym razem było to widowisko „W Krainie Lodu”, które młodzi artyści wystawili aż 11 razy, a obejrzało je w sumie ponad 2 tys. widzów. Kolejna była „Królowa Śniegu”, a następnie – „Mamma Mia” ze słynnymi hitami zespołu ABBA, którą młodzież zagrała 9-krotnie (zapowiadane są kolejne spektakle). Tuż po tym musicalu młodsza część grupy zagrała w widowisku pt. „W poszukiwaniu Kopciuszka”.

Na początku wystawialiśmy po jednym musicalu rocznie, ale grupa bardzo się rozrosła. Postanowiłam więc, że podzielę ją na dwie części. Pierwsza, złożona ze starszej młodzieży, gra w musicalach adresowanych do nastolatków i dorosłych, druga, do której należą dzieci od 6 do 14 roku życia, prezentuje spektakle bajkowe. Występujemy przed uczniami szkół podstawowych i przed przedszkolakami – wyjaśnia pani Ewa. – Wśród naszych aktorów są zarówno nowicjusze, jak i tacy, którzy zaczynali grać jeszcze w szkole podstawowej – dodaje.

Od początku do grupy należy m.in. Igor Kasperczyk, który zagrał w „Grease” jedną z głównych ról. – Z panią Ewą współpracuję już od kilku lat. Do grupy dostałem się dzięki kastingowi do spektaklu „W Krainie Lodu”. W „Grease” dostałem główną rolę, Danny’ego, w którego w filmie wcielił się John Travolta – podkreśla Igor. – By wcielić się w tę postać, gruntownie się do tego przygotowywałem, również mentalnie. Film bowiem był nagrywany w zupełnie innych czasach, w których ówczesna młodzież miała inne spojrzenie na świat. Dużo ćwiczyłem też swój głos, by przypominał w jakimś stopniu charakterystyczny głos Travolty – dodaje.

W jaworznickim „Grease” wystąpiło 32 artystów. W nadchodzącym „Królu Lwie” zagra z kolei 24 małych aktorów. O przygotowanie muzyczne i taneczne zadbali profesjonaliści. Ewie Szpak w realizacji musicalu pomagają bowiem intruktorzy MDK-u i fachowcy różnych dziedzin spoza domu kultury. Tym razem choreografią zajęły się Monika Darkowska-Jamróz i Klaudia Czerwik, o wokal zadbała Natalia Smagacz, za scenografię w musicalu „Grease” odpowiedzialni byli Bogdan Karkoszka, Zofia Watychowicz i Zofia Domagała.

Grupa zapowiada, że „Grease” i „Króla Lwa” wystawi jeszcze po wakacjach. Informacji o tym, kiedy się odbędą, można szukać na Fb MDKowskiego Błysku.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Premiera “Grease” odbyła się 22 maja | fot. Dominik Mikuszewski