Zespół Lecznictwa Otwartego na Podwalu zaprasza na darmowe konsultacje dietetyczne dla dzieci. Wizyty można umówić przez rejestrację ZLO Podwale (nr tel. 32 616 35 65). Skierowania nie są wymagane.

Na wizyty zgłaszać można dzieci w wieku od 5 do 18 lat. W razie potrzeby przyjęte zostaną także młodsze dzieci, po ukończeniu 3. roku życia. Konsultacje poprowadzi Weronika Sapeta, dietetyczka kliniczna i pediatryczna, która przyjmuje w każdy piątek od godz. 8 do 15/16. Specjalistka przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i wykona analizę masy oraz składu ciała. Na ich podstawie wyda indywidualne zalecenia żywieniowe każdemu pacjentowi. Badani otrzymają również przykładowy jadłospis.

Dzięki regularnym wizytom kontrolnym pacjenci zyskają niezbędne wsparcie we wdrożeniu planu dietetycznego oraz uzyskaniu założonych efektów. W czasie kolejnych wizyt omówione zostaną wprowadzone zmiany.

Celem dietetycznych konsultacji jest zmiana nawyków żywieniowych u dzieci z nadwagą, otyłością czy niedowagą, a także cierpiących na choroby wymagające leczenia dietetycznego. Na konsultacje dzieci stawić muszą się z pełnoletnim opiekunem.

– Problem nadwagi i otyłości niejednokrotnie dotyczy całej rodziny, nie tylko dziecka, dlatego w zmianie jego nawyków żywieniowych powinien uczestniczyć przynajmniej jeden z rodziców – mówi pani Weronika.

Z otyłością i nadwagą u dzieci walczą także dietetyczki z „Palety Diet”. Nadal skorzystać można z ich darmowego szkolenia online. Programem „Stop Otyłości Dziecięcej” objęte zostały dzieci i młodzież w wieku od 11 do 15 lat. – Szkołom, które zgłoszą chęć udziału w akcji, udostępnimy materiały składające się z nagrania video połączonego z prezentacją wizualną. Nauczyciele z kolei udostępnią je rodzicom oraz starszym uczniom – zapowiada Patrycja Kłósek-Bzowska z „Palety Diet”.

Każda szkoła, która weźmie udział w szkoleniu, otrzyma certyfikat „Szkoły dbającej o zdrowie uczniów”.

O prawidłowe wskaźniki wagowe u dorosłych dbają w mieście medycy ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Od czerwca 2022 r. w strukturach Oddziału Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologicznej działa Odcinek Bariatryczny. Przyjmowani są tu pacjenci do chirurgicznego leczenia otyłości. Leczenie prowadzone jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Operacja bariatryczna pozwala nie tylko na utratę wagi, lecz także zmniejsza ryzyko chorób związanych z otyłością, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Walkę z otyłością wśród jaworznian podejmie także przychodnia PRO-FAMILIA-MED w Szczakowej, która właśnie uzyskała Akredytację Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością – profesjonalne leczenie nadwagi i otyłości.

– Przychodnia starała się o akredytację przez około 2 lata, ponieważ program obejmuje certyfikację lekarzy oraz certyfikację ośrodka – mówi Monika Maciejowska z PRO-FAMILIA-MED.

W tym czasie wdrożono w przychodni standardy wymagane do udzielenia takiej akredytacji. Przeszkolono też lekarzy i dostosowano infrastrukturę przychodni.

– Cieszymy się, że nasze starania o poprawę jakości usług przychodni zostały docenione przez prezes PTBO prof. dr hab. n. med. Magdalenę Olszanecką-Glinianowicz. Sukces jest zwieńczeniem pracy wszystkich pracowników przychodni, a będzie on służył naszym pacjentom czyli głównie mieszkańcom Jaworzna – mówi pani Monika.

Natalia Czeleń

Walkę z otyłością mieszkańców podejmują m.in. medycy z PRO-FAMILIA-MED | fot. Materiały PRO-FAMILIA-MED