Trzynasta edycja ogólnopolskiego Festiwalu Modelarskiego odbędzie się w weekend (11 i 12 września) w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 80. Do udziału w tym wydarzeniu wszystkich zainteresowanych jaworznian zapraszają członkowie Modelarni Lotniczej SieLata.

W tym roku wydarzenie współorganizuje Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. – Festiwal ma wielki potencjał. Włączyliśmy się w to przedsięwzięcie, żeby dać modelarzom lepsze możliwości, większą przestrzeń. Chcemy też, żeby więcej osób mogło przyjść i obejrzeć modele prezentowane w ramach festiwalu – tłumaczy Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS.

Podczas festiwalu odbędą się między innymi warsztaty modelarskie dla początkujących i zaawansowanych modelarzy. Będą też prezentacje nowości modelarskich, wykłady i prelekcje zaproszonych gości, wystawa plenerowa w 90. rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w zawodach Challenge 1932 roku w Berlinie i ich tragicznej śmierci czternaście dni później nad Cierlickiem w Republice Czeskiej. Odbędzie się też giełda modelarska.

W ramach Festiwalu Modelarskiego rywalizować będą modelarze z całej Polski. Zawodnicy mierzyć się będą w konkursach modeli kartonowych i plastikowych, w 60 kategoriach podstawowych i kilku kategoriach specjalnych, w tym m.in. samolotów różnego typu – śmigłowców, statków morskich i kosmicznych, pojazdów kołowych, gąsienicowych, kolejowych, artylerii, budowli, makiet, dioram czy figurek. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs kolekcji modelarskich. Zostanie też wręczona nagroda imienia, zmarłego w tym roku, Eugeniusza Karlaka. Dostanie ją autor najlepszego modelu samolotu w skali 1:72.

Zgłoszenia do festiwalowej rywalizacji potrwają do piątku, 9 września, do godz. 20. Rejestracja odbywa się na stronie jaworznickiej modelarni: www.sielata.com.pl.

Grażyna Dębała

Konkursowe modele są na najwyższym poziomie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: