Od dawna wiadomo, że aby zaangażować publiczność i przyciągnąć jej uwagę na scenę, nie wystarczy tylko samo odgrywanie ról. Trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić, bo nie wystarczy tego robić poprawnie, trzeba to zrobić doskonale!

Niełatwego zadania podejmują się amatorskie grupy teatralne, które przyjeżdżają na Festiwal Dzieci i Młodzieży Jawor i nie tylko prezentują się publiczności, ale przede wszystkim poddają się surowej ocenie jurorów. Niełatwe zadanie należy też do instruktorów teatralnych, bo tworzenie teatru z dziećmi i dla dzieci to niewątpliwie trudne zadanie. Wieloletnie doświadczenia instruktorów teatralnych udowadniają, że dzieci muszą cieszyć się teatrem. Ta radość jest gwarancją sukcesu. Na sukces zespołu dzieci pracują wspólnie i wiedzą, że nie ma małych ról, są tylko mali aktorzy.

Jak prezentował się tegoroczny Przegląd Teatralny?

Poziom występujących zespołów był znacznie wyższy niż w zeszłym roku, bardzo wdzięcznie na scenie zaprezentowały się grupy najmłodszych. Nam, jurorom, jest bardzo miło, że instruktorzy podejmują się tak trudnego zadania, jakim jest prowadzenie grupy teatralnej, że dzieci chcą poświęcić swój wolny czas kulturze wyższej i że rodzice wspierają swoje pociechy w ich pasjach, a także wielokrotnie angażują się w przygotowania kostiumów czy scenografii – mówi Ewelina Ogiołda, juror Przeglądu Teatralnego.

Organizatorzy zapewniają, że chociaż ilość sekcji teatralnych prezentujących się na scenie festiwalowej maleje, to ta forma artystyczna wciąż ma swoich zwolenników.

W tym roku w festiwalowej przygodzie teatralnej wzięło udział 12 teatrów z liczbą 132 uczestników. Były to w większości teatry z Jaworzna, mieliśmy też okazję zobaczyć spektakle przygotowane przez dzieci z Będzina.

Po przesłuchaniu wszystkich zespołów teatralnych Jury postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

Grand prix – “Czary Mary-si”, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Konopnickiej, instruktor: Agata Dworniczak, Joanna Saczewska, za spektakl “Tadek- niejadek”

Kategoria wiekowa – uczniowie klas I – III

I miejsce – Szkolny Teatrzyk “Bajka”, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Huberta Wagnera w Będzinie, instruktor: Mariola Góralska, Beata Ziętek, Barbara Marchelak, za spektakl “Bajka o siedmiu koźlątkach”

Kategoria wiekowa – uczniowie klas IV – VIII

I miejsce – “Teatrzyk Dawnej Formy”, Klub Relax/eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, instruktor: Marcin Miliński, za spektakl “Opowieści leśnego duszka”

III miejsce – “Orzeszki” Klub MCKiS “Podłęże” z Jaworzna, instruktor: Bernadeta Zapała, za spektakl “Skarpety-rakiety”

WYRÓŻNIENIE – “Teatr Pacynka”, Szkoła Podstawowa nr 22 w Jaworznie, instruktor: Bożena Gorzawska, Sylwia Obacz, za spektakl “Pikonio”

WYRÓŻNIENIE – “Przerwa”, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie, instruktor: Aneta Wilczyńska, za spektakl “Marionetka”

WYRÓŻNIENIE – “Elżbiety i spółka”, Szkoła Podstawowa nr 15 w Jaworznie, instruktor: Elżbieta Leja – Toporek, Elżbieta Miąsko, za spektakl “Dziady- aktualizacja”

Kategoria wiekowa – uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

WYRÓŻNIENIE – “POPROMIENNI”, Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków / CKZiU, instruktor: Zbigniew Adamczyk, za spektakl “Gburlet”