120-lecie energetyki w Jaworznie było wielkim, dwudniowym świętem z niezwykłymi atrakcjami i czarującą atmosferą.

Niebywałe iluminacje, nocny rajd rowerowy, w którym udział wzięło ponad tysiąc rowerzystów, zwiedzanie elektrowni, doświadczenia naukowe, koncerty, atrakcje dla wszystkich i w każdym wieku, tłumy gości i wszechobecna dobra energia – tak można w wielkim skrócie opisać weekend, jaki zafundowali mieszkańcom i licznie przybyłym gościom organizatorzy tego wydarzenia.

W 120-lecie energetyki, mieszkańcy Jaworzna, i myślę, że nie tylko oni, swoją liczną obecnością na Rynku pokazują nam, jak ważna dla naszego miasta jest energetyka. Jaworzno wyrosło na górnictwie i na energetyce. Miasto tchnie energią, co dziś szczególnie widać. Jeszcze nie widziałem tylu rowerzystów na płycie naszego Rynku, a słyszałem, że są też dużo dalej. Podobno ma być nas ponad tysiąc. Zapowiada się fantastyczny Night Biking, wyjątkowy, bo rusza w święto energetyków i z przystankiem w elektrowni oraz z fantastyczną iluminacją na Rynku – mówił na Rynku Paweł Silbert, prezydent Jaworzna

Już w piątek park przy ulicy Zielonej w samym centrum Jaworzna stał się po prostu bajkowy. Na trawnikach pojawiły się ogromne, świecące grzyby, a w koronach drzew zobaczyć można było między innymi błękitne meduzy. Na trawnikach spotkać można było neonowe koty i migoczące ważki. Wszystko za sprawą niezwykłej iluminacji.

Niby zwykły park, a wygląda jak z bajki o Alicji w krainie czarów. Jest naprawdę niezwykle. Warto było przyjechać, żeby to wszystko zobaczyć. Żałuję, że nie mam lepszego aparatu, żeby to uwiecznić. Rzadko można zobaczyć coś takiego. Być dziś tutaj, to jakby znaleźć się w bajce – powiedziała nam Alicja Mamcarz z Jaworzna.

Wieczorem tysiąc rowerzystów ruszyło na trasę Tauron Night Bikingu.

Dziś w Jaworznie na Rynku jest moc i energia tysięcy ludzi, którzy się tutaj zebrali, by jechać na rowerach w nocy przez elektrownie i zakończyć rajd w Tauronie Wydobycie na Grunwaldzkiej. Wiele osób przyszło też z dziećmi, żeby zobaczyć, co jeszcze się będzie działo, zobaczyć występy, atrakcje, które przygotowali organizatorzy, czyli Tauron Wytwarzanie, Tauron Wydobycie i Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Będziemy się chwalić dwoma sztandarowymi inwestycjami. Uczestnicy rajdu przejadą obok bloku 910, największej inwestycji, którą widać z daleka, Tauron Wydobycie będzie się też chwalił szybem Grzegorz, bo to węgiel dla tej inwestycji, czyli dla bloku 910 – mówił Zdzisław Filip, prezes Tauronu Wydobycie.

W sobotę świętowanie kontynuowano już od południa. Publiczność zabawiali artyści, którzy występowali na scenie ustawionej na Rynku. Mnóstwo było atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych. Dzieci pod okiem instruktorów, mogły przeprowadzać eksperymenty naukowe.

Propozycji jest naprawdę dużo. Zainteresowani dowiedzą się, jak uzyskać prąd z owoców i warzyw, jak wyprodukować ręcznie piorun na maszynie elektrostatycznej, jak zbudować prosty obwód elektryczny i poznają wiele sekretów energii elektrycznej w zabawny i przyjazny sposób – zachęcała Patrycja Hamera-Pierzchała, rzeczniczka Tauronu Wytwarzanie.

Organizatorzy zadbali o rozrywkę dla całych rodzin. Jaworznianie doskonale bawili się podczas gry miejskiej. Konkurencja była silna i o ostatecznych wynikach decydowały pojedyncze punkty.

Wśród nagrodzonych mieliśmy drużyny z Sosnowca, Mysłowic i Dąbrowy Górniczej, ale to miło, że pierwsze miejsce wywalczyli jednak jaworznianie – żartowała Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna, wręczając nagrody zwycięzcom gry miejskiej.

W sobotę można było również wybrać się na wycieczkę po elektrowni Jaworzno II. Chętnych woziły darmowe autobusy. Podczas zwiedzania zobaczyć można było między innymi turbinę i kocioł oraz przyjrzeć się z bliska, budowanemu kosztem 5,4 mld zł, blokowi 910 MW.

Największe wrażenie na jaworznianach i gościach spoza naszego miasta robiły jednak iluminacje, dzięki którym kamienice wokół Rynku zmieniły się nie do poznania. Na te dwa wieczory okolice
Rynku przeszły metamorfozę, ukazując się w zupełnie nowej odsłonie.

Trudno uwierzyć, że te efekty są osiągnięte wyłącznie przez użycie światła. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego – stwierdził jaworznianin, Adam Nocoń.

Podczas obchodów uroczyście ogłoszono, że ulica w sąsiedztwie elektrowni będzie nosiła nazwę Dobrej Energii. Ta nazwa to wynik konkursu ogłoszonego kilka tygodni temu. 120-lecie energetyki
uczczono rzecz jasna tortami w kształcie nowego bloku i szybu Grzegorz, które zostały pokrojone w sobotni wieczór. Częstowali nimi prezydent Paweł Silbert i prezesi spółek Tauronu.

Wydarzenie zorganizowała pod hasłem “Dbamy o dobrą energię” spółka Tauron przy współpracy z Urzędem Miasta, Miejskim Centrum Kultury i Sportu i Grupą Team Jaworzno.

Tekst: Grażyna Dębała

 

Zobacz także: