26 maja w Polsce potwierdzono 1267 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 209 osób. W Jaworznie obecność groźnego wirusa potwierdzono tego dnia u 11 osób, a jedna zakażona osoba zmarła. Wciąż przybywa za to zaszczepionych. Od początku tego roku do 23 maja szczepionkę przyjęło 39 275 jaworznian, w tym 30 456 pierwszą dawkę, a 8 819 już obie dawki. Zaszczepić się można w 13 punktach zlokalizowanych w ZLO oraz prywatnych, a także w punktach masowych szczepień: w hali sportowej w Osiedlu Stałym, na Leopoldzie, w przychodni przyszpitalnej szczepiącej drugą dawką nauczycieli oraz w ATElier Kultury.

Szczepienia w naszym mieście przebiegają bez zakłóceń. Również w ostatnio uruchomionym punkcie. – Szczepienia w ATElier Kultury przebiegają bezproblemowo, wykonujemy ich 500 tygodniowo. Na razie jeszcze szczepimy pierwszą dawką firmy Moderna, od przyszłego tygodnia planujemy przez dwa dni szczepić Pfizerem, jeśli tylko dotrze do nas dostawa. W kolejnym tygodniu też chcemy aplikować szczepionkę Pfizera. Od połowy czerwca zaczniemy szczepić drugą dawką. Na razie wszystko przebiega sprawnie. Jeśli nawet ktoś się nie zgłosi, mamy pacjentów na liście rezerwowej – mówi Barbara Koleżyńska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa SP ZOZ Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Poprawa sytuacji wpływa na decyzje dotyczące łagodzenia pandemicznych obostrzeń. Kolejne zmiany czekają nas od 28 maja. Tym razem dotyczą gastronomii, imprez okolicznościowych, edukacji i sportu. Od jutra znów możliwe będzie zjedzenie obiadu wewnątrz restauracji, czy wypicie kawy w kawiarni. Lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości wewnątrz, ale przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 procent. Rośnie też liczba gości, jakich można zaprosić na wesela i komunie. Od 28 maja to 50 osób. Co ważne, do tej liczby nie wlicza się osób skutecznie zaszczepionych.

Baseny i kryte pływalnie dostępne będą już dla wszystkich, ale i tutaj obowiązuje limit – 50 proc. obłożenia obiektu, co dotyczy również publiczności. Zajęte może być co drugie miejsce na widowni. W zajęciach i wydarzeniach sportowych odbywających się poza obiektami uczestniczyć może maksymalnie 250 osób. W siłowniach, klubach fitness i solariach obowiązuje limit związany z powierzchnią (1 osoba na 15 m kw.).
31 maja do szkół wrócą wszyscy uczniowie. W placówkach obowiązuje reżim sanitarny. Trzeba wietrzyć sale, a w weekendy placówki mają być dezynfekowane.

We wtorek, 22 maja wieczorem, ukazało się rządowe rozporządzenie, z którego wynika, że od 4 czerwca będzie można brać udział w koncertach. Wydarzenia będzie można organizować w reżimie sanitarnym.

Grażyna Dębała, Ewa Szpak