Stopniowo spada liczba osób zakażonych koronawirusem. Mniej jest też zgonów, choć tutaj liczby wciąż są jednak dość wysokie. W środę, 19 maja, w całej Polsce potwierdzono 2 344 nowych przypadków zakażenia tym groźnym wirusem. Zmarło 255 osób. W Jaworznie wczoraj potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia. Nie odnotowano natomiast żadnego zgonu wśród osób z potwierdzoną obecnością koronawirusa. Poprawę widać już również w placówkach medycznych.

Bardzo dobra sytuacja panuje w jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym, do którego zgłasza się coraz mniej covidowych pacjentów. – Wracamy powoli do normalności. Od tygodnia zmniejszyliśmy liczbę łóżek do 30, które, i to jest bardzo dobra wiadomość, i tak nie są wszystkie zajęte. Dzisiaj (19 maja) mamy zajętych tylko 9 łóżek – mówi Wiesław Więckowski, lekarz naczelny jaworznickiego szpitala. – Jeśli sytuacja się nie zmieni, być może od 1 czerwca jaworznicki oddział covidowy będzie zlikwidowany. W województwie zostanie kilka ośrodków covidowych, a szpitale hybrydowe (mające nie tylko oddziały covidowe) przestaną istnieć. U nas wrócą oddziały kardiologiczny, internistyczny i ginekologiczny. Wszyscy, zarażeni COVID-19, wymagający hospitalizacji, będą z poziomu SOR wysyłani do szpitali covidowych w województwie – dodaje Wiesław Więckowski.

Każdego tygodnia przybywa około 5 tys. mieszkańców naszego miasta, którzy przyjęli chociaż jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Do 15 maja zostało zaszczepionych 33 720 jaworznian, w tym jedną dawkę przyjęło 26 861, a dwie dawki 6 859. Szczepienia przyspieszyły dzięki powszechnym punktom szczepień, które zostały zlokalizowane w halach w Osiedlu Stałym, na Leopoldzie oraz w ATElier Kultury. Oprócz tego nadal na szczepienie można zgłosić się do jednego z 13 punktów w przychodniach ZLO lub prywatnych.

Poprawa sytuacji pandemicznej pozwala na stopniowe znoszenie restrykcji. Od piątku, 21 maja, w reżimie sanitarnym i z połowicznym obłożeniem znów działać będą mogły kina, teatry, opery i filharmonie. Działalność wznawiają też domy kultury i świetlice.

W Jaworznie od poniedziałku ponownie otwarto Punkty Obsługi Klienta Wodociągów Jaworzno, które działają przy ul. św. Wojciecha i Galmany. – Wszystkie powierzchnie wspólne takie jak: blaty, klamki będą regularnie dezynfekowane przez pracowników spółki – zapewnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

Grażyna Dębała, Ewa Szpak

Klaudia Baran przyjęła szczepionkę w ATElier Kultury | fot. Ewa Szpak