Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie wystartował z nową inicjatywą, w ramach której uczniowie tej placówki opowiadają kolegom o swoich zainteresowaniach. To pomysł Bogusławy Hałas, wicedyrektorki szkoły.

– Na pomysł „Zakręconych pasją” wpadłam po rozmowie z uczniem, który opowiedział mi o swojej fascynacji klockami LEGO. Poznałam jego osiągnięcia i doszłam do wniosku, że warto promować takich pasjonatów i, dzięki temu, zachęcać również innych uczniów do realizowania swoich zainteresowań – zaznacza Bogusława Hałas.

Przedsięwzięcie przygotowała wraz ze szkolną radą uczniowską i nauczycielką Danutą Niemczyk. Pierwszym pasjonatem, który pochwalił się swoim hobby, był właśnie pasjonat LEGO Kamil Banasik. Uczeń technikum budowlanego w ZSP 3 jest klubowiczem LugPolu, czyli LEGO Users Group Poland, pierwszego polskiego klubu miłośników klocków. A już niebawem stanie się pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia Zbudujmy To.

– Z klockami LEGO wiążę moją przyszłość. Po technikum wybieram się na studia budowlane, ale moim marzeniem jest też zostanie projektantem LEGO. Myślę, że mam do tego predyspozycje – podkreśla uczeń ZSP 3.

Kamil bierze też udział w konkursach. Ostatnio wygrał rywalizację, w ramach której należało zbudować najlepszy model książki przedstawiającej, na dwóch stronach, historię LEGO. Na jednej z nich Kamil odwzorował dokument nadający patent do produkcji tych klocków, a na drugiej stworzył miniaturę kampusu LEGO. Miało to symbolizować dalszy rozwój firmy i to, że książka o LEGO nie może mieć końca, a jej dopełnieniem są sami miłośnicy najsłynniejszych klocków świata.

Jaworznicki uczeń dwukrotnie startował też do programu Lego Masters. Za drugim razem zaszedł naprawdę daleko, ale ostatecznie nie zakwalifikował się do telewizyjnego show.

Swoje prace wystawia na licytacje charytatywne. Na przykład – przygotowana przez niego figurka z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z autografem Jurka Owsiaka została wylicytowana za ponad 2 tys. zł. Podobną figurkę, tym razem z podobizną prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kamil wystawił w ramach aukcji na rzecz uchodźców.

– Warto mieć pasje, bo są one tym, co nas inspiruje, pobudza do działania, pozwala nam wyrażać siebie i swoje poglądy – stwierdza Kamil Banasik, który świetnie radzi sobie również na innych polach.

Za bardzo dobre i celujące wyniki w nauce (na zakończenie ubiegłego roku szkolnego zdobył średnią 5,67), otrzymał stypendium prezesa rady ministrów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Kamil Banasik z klockami LEGO wiąże swoją przyszłość | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska