O odwadze bycia sobą, zaletach i wadach oryginalności oraz sposobach na jej rozwijanie rozmawiali młodzi jaworznianie z psychologami – Aną i Adrianem Zalewskimi oraz raperem Adamo Rudnikiem w piątek, 7 czerwca, w Młodzieżowym Domu Kultury. Wszystko w ramach akcji #bądźMY oryginalni. Lokalnym organizatorem wydarzenia był Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W dwóch spotkaniach, które odbyły się w Jaworznie, wzięło udział w sumie kilkuset uczniów.

W ramach projektu „Bądźmy Oryginalni!” w całej Polsce organizowane są spotkania profilaktyczne z nastolatkami. Prowadzi je Ana Zalewska, psycholog i trener mentalny, której towarzyszy artysta młodego pokolenia Adamo Rudnik, raper znany z  ogromnego sukcesu w talent show Must Be The Music. Artysta występował m.in. na Top Of The Top Sopot Festival, Festival Top Trendy, Eska Music Awards i Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jego przebój „Zawsze do celu!” królował w młodzieżowych stacjach radiowych.

– „Bądźmy Oryginalni!” to wyjątkowy program profilaktyczny oparty na solidnych podstawach merytorycznych, a dzięki udziałowi Adamo RUDNIKa przystępny i atrakcyjny dla młodego odbiorcy.  Jaworznicka młodzież okazała się bardzo uważną i zaangażowaną publicznością, aktywnie przysłuchiwała się dyskusji odbywającej się na scenie, żywiołowo reagowała również podczas występów Adamo Rudnika. Po zakończonym spotkaniu uczniowie wyrazili swoje opinie na temat akcji „Bądźmy oryginalni!” w specjalnej ankiecie, a ochotnicy wypowiadali się również przed kamerą na temat tego, jak sami rozumieją pojęcie oryginalności – wspomina Magdalena Tomaszewska, naczelnik Wydziału Zdrowia UM.

Ana Zalewska zawodowo zajmuje się wspieraniem, motywowaniem i prowadzeniem ludzi w pracy nad emocjami i zachowaniami. Pomaga rozwijać mocne strony. Jest także promotorką zdrowego stylu życia oraz współtwórczynią Agencji Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, która inicjuje działania na rzecz dobrostanu społeczeństwa, łącząc wiedzę naukową z praktyką.

– Nasz program to autorski pomysł, mający solidne podstawy w postaci rekomendowanych strategii i teorii profilaktycznych. Jak widać po wypełnianych dotychczas ankietach, możemy mówić o dużym sukcesie, gdyż docieramy do młodzieży z tym, co ważne – podkreśla Ana Zalewska.

Producentem programu jest Adrian Zalewski, psycholog i socjoterapeuta, pomysłodawca Agencji Profilaktyki Zdrowia Psychicznego. – To bardzo ważne, by tworzyć dobre i skutecznie docierające do odbiorców programy profilaktyczne. My to robimy. Chcę wyrazić wdzięczność Urzędowi Miasta Jaworzna i Młodzieżowemu Domowi Kultury, które bardzo aktywnie zaangażowały się w organizację tego spotkania. Osobne podziękowania kieruję do marki Oryginalny Sok, która wspiera nasze działania i dodatkowo przekazuje młodzieży paczki ze zdrowymi produktami – mówi Adrian Zalewski.

Grażyna Dębała

Adamo Rudnik rozdawał autografy w czasie akcji w Jaworznie | fot. Materiały organizatora

Zobacz także: